Apel o zniesienie buspasów

radni.jpg

Transport publiczny może być źródłem zarażenia koronawirusem, transport prywatny ogranicza to ryzyko. Wystarczy udostępnić buspasy dla wszystkich pojazdów. Czy Prezydent Jacek Suryk, na czas wyrazi zgodę?

W obecnej sytuacji władze samorządowa powinny dołożyć wszelkich starań aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, mówi radny miasta Robert Grzechnik.

Wytyczne ministerstwa zdrowia wskazują, że powinniśmy unikać imprez masowych i zatłoczonych miejsc, a w kontaktach z innymi osobami zachować bezpieczną odległość wynoszącą minimum 1 metr.

Jak wiemy nie da się przestrzegać tych wytycznych w pojazdach komunikacji miejskiej. W obecnej sytuacji powinniśmy więc wspierać komunikację indywidualną czyli samochody, które są najbezpieczniejszą formą podróżowania w mieście. W zasadzie na zarażenie jesteśmy w nich narażeni tylko podczas tankowania. W związku z tym zwracamy się do prezydenta o nadanie priorytetu samochodom i tymczasowe zniesienie wszystkich buspasów utrudniających ruch samochodowy w mieście, tj. ulic: Traugutta, Krakowska, Buforowa i Grabiszyńska.

Takie rozwiązanie miało już miejsce w 2018 na ul. Traugutta, w związku przedłużającym się remontem ul. Hubskiej. Dzisiaj sytuacja jest poważniejsza, więc mamy nadzieje na jak najszybsze wdrożenie naszych rozwiązań.

Apelujemy do wszystkich prezydentów miast o podobne rozwiązania i promocję najbezpieczniejszego transportu indywidualnego.