Europoseł Kempa: Europa naprawia egoizm i brak koordynacji między rządami krajowymi w obliczu kryzysu COVID-19

Eurokraci po dwóch tygodniach nareszcie zabrali głos w sprawie kryzysu epidemicznego. Od trzech miesięcy informacje z Wuhan nie interesowały unijnych funkcjonariuszy.

Państwo Środka jest daleko, nikt nie myślał ani o prewencji. Dzisiaj wg. Public Health England wirus jest w 162 krajach, śmiertelnych ofiar ponad 7 tysięcy, zarażonych niemal 200 tysięcy i nieznana liczba nosicieli. Państwa narodowe ratują swoje kraje przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa a Ursula von der Leyen upomina przywódców państw członkowskich o podejmowaniu decyzji bez żadnych konsulatacji.

Szefowa Komisji Europejskiej najpierw zrugała Danię, Słowację, Czechy i Polskę za zamknięcie swoich granic, bo „utrudnia to życie” ale wczoraj zrobiła to samo. Na razie na 30 dni. Decyzja spóźniona co najmniej o 60 dni.

Dopiero teraz funkcjonariusze unijni opamiętali się i realizują scenariusze państw narodowych, które czasowo zamknęły swoje granice. Zaplanowany na koniec marca szczyt UE – Chiny został odłożony bez podania terminu.

Europoseł Beata Kempa chwali działania rządu i zwraca uwagę na karność Polaków.

Obserwujemy bardzo piękną postawę polskiego społeczeństwa. Widać wielką dyscyplinę, to pomaga nam wszystkim i jest warunkiem koniecznym w ograniczeniu epidemii koronawirusa.

Z kolei przewodniczący PE David Sassoli we wtorek wieczorem wydał oświadczenie, w którym czytamy:

Europa naprawia egoizm i brak koordynacji między rządami krajowymi w obliczu kryzysu COVID-19. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej dało dziś zielone światło propozycjom Komisji Europejskiej, wskazanym również przez Parlament Europejski, aby stawić czoła rozprzestrzenianiu się wirusa i pomóc krajom w potrzebie.