Merkel w orędziu do narodu: Koronawirus to największe wyzwanie od czasów II wojny światowej!

fot: youtube
Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju – oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu wyemitowanym w telewizjach i na portalach internetowych.

„To historyczne zadanie – zauważyła Merkel. – Od czasów II wojny światowej nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna”.

Szefowa niemieckiego rządu przyznała, że na świecie nie ma jeszcze żadnej skutecznej terapii ani szczepionki przeciwko wirusowi. Dlatego za najlepsze rozwiązanie uważa spowalnianie rozprzestrzeniania się wirusa. „Niemcy mają bodaj jeden z najlepszych systemów zdrowotnych na świecie” – przyznała Merkel. Dodała jednak, że jeżeli liczba zachorowań zwiększy się, również w RFN może dojść do przeciążenia szpitali.

Kanclerz podziękowała pracownikom służby zdrowia, a także pracownikom supermarketów. “Robienie nadmiernych zapasów, tak jakby już nigdy niczego miałoby nie być, jest pozbawione sensu i ostatecznie całkowicie niesolidarne” – zwróciła uwagę. “Trzymajcie się zasad, które zostały wprowadzone na najbliższy okres – zaapelowała do rodaków. – Jako rząd będziemy nieustannie rozpatrywać, co można poprawić, a co może być jeszcze konieczne. Przyznała, że następne tygodnie będą jeszcze trudniejsze, ale nie ma wątpliwości, że kryzys uda się przezwyciężyć.

W Niemczech odnotowano dotąd 11 145 zakażonych. 28 osób zmarło.

źródło: Telewizja Republika