Rosja: Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa

W szpitalu w Moskwie zmarła 79-letnia pacjentka, u której zdiagnozowano koronawirusa – poinformował w czwartek sztab powołany w stolicy Rosji w związku z pandemią. Jest to pierwszy w Rosji zgon związany z koronawirusem SARS-CoV-2.
Przyczyną zgonu stało się zapalenie płuc. Pacjentka cierpiała na chroniczne poważne schorzenia, w tym cukrzycę i chorobę nadciśnieniową serca. „Śmierć nastąpiła w rezultacie zapalenia płuc na tle jednoczesnej bardzo ciężkiej patologii” – głosi komunikat sztabu.

Pacjentka trafiła 13 marca do prywatnej kliniki. Dwa dni później, gdy testy wykazały u niej obecność koronawirusa, przeniesiona została do szpitala zakaźnego.

W oświadczeniu sztabu władze Moskwy przypomniały, że osoby w wieku powyżej 60 lat ciężko przechodzą powikłania podczas chorób zakaźnych. Sztab zaleca osobom w tym wieku, by zminimalizowały kontakty.

Do osób powyżej 60. roku życia władze Moskwy rozsyłają od połowy tego tygodnia SMS-y i maile z apelem o rezygnację z wizyt w centrach handlowych, kawiarniach, sklepach i innych miejscach, gdzie licznie gromadzą się ludzie.

Oficjalny bilans zakażeń koronawirusem w Rosji to 147 osób, według stanu na 18 marca, z czego ponad 80 – w Moskwie.

Źródło: PAP/ telewizjarepublika.pl