Orędzie prezydenta: Stoimy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci

materiały prasowe
Stoimy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątkowym orędziu. Wyraził przekonanie, że „wyjdziemy z tej próby obronną ręką i po raz kolejny udowodnimy, jak wielką siłę i możliwości ma nasza wspólnota”.

– Działając wspólnie, w poczuciu narodowej jedności i solidarności, jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi liczby zakażonych – powiedział. Przyznał, że „pustki na ulicach polskich miejscowości to widok daleki od naszych marzeń”. – Jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję. Jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków – podkreślił prezydent Andrzej Duda w piątkowym orędziu.

 – Zostańmy w domach. Stosujmy się do wydawanych zaleceń. Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem własnym oraz innych osób. Pamiętajmy o doświadczeniach innych państw. Szybko rosnąca liczba zakażeń i zachorowań jest zawsze wynikiem lekkomyślności i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa – podkreślił.

Prezydent podziękował  również wszystkim służbom sanitarnym, medycznym, mundurowym i żołnierzom Wojska Polskiego. – Dziękuję też tym z Państwa, którzy zabezpieczają dostęp do najpotrzebniejszych usług i towarów. Wykazują się Państwo szczególnym hartem ducha. Państwa oddanie i profesjonalizm wzbudzają w sercach Polaków spokój, zaufanie i autentyczny podziw. Inspirują też do udzielania pomocy potrzebującym – dodał.

Nawiązał również do pakietu „tarczy antykryzysowej”

– Polskie firmy przekazują wysokie darowizny na rzecz walki z epidemią lub przestawiają się na produkcję najpotrzebniejszych środków ochrony sanitarnej. Dyżurujący lekarze i ratownicy otrzymują wsparcie studentów medycyny, a pracownicy restauracji, barów i kawiarni nieodpłatnie przygotowują i dostarczają im posiłki. Samorządowcy, harcerze, grupy wolontariuszy i sąsiedzi niosą konkretną pomoc oraz słowa otuchy seniorom, kombatantom i niepełnosprawnym – wyliczał prezydent.Prezydent wspomniał też o projekcie ustawy określanej jako „tarcza antykryzysowa”. – Tworzy ją pakiet działań na niespotykaną dotąd skalę. Na ochronę budżetów domowych Polaków, na ochronę miejsc pracy oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw – szczególnie małych i średnich – mają być przeznaczone setki miliardów złotych.

Prezydent podkreślił, że  „stoimy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci”. – Musimy ochronić nie tylko życie i zdrowie, ale też materiale podstawy bytu milionów polskich rodzin. Niezbędne rozwiązania trzeba uzgodnić i natychmiast wdrożyć. Nie czas na spory programowe między partiami. W tej chwili musimy działać sprawnie i zdecydowanie. Zachowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków należy do absolutnych priorytetów – podkreślił.

– Jestem przekonany, że wyjdziemy z tej próby obronną ręką. Że jako państwo i naród umocnimy łączące nas więzi. Że po raz kolejny udowodnimy, jak wielką siłę i możliwości ma nasza wspólnota – zakończył Andrzej Duda.

źródło: Telewizja Republika