UWAGA! IMGW ostrzega: miejscowe opady śniegu nawet do 20 cm!

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami na północy Polski oraz intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Miejscami może spaść nawet 20 cm śniegu.
Wydane w piątek przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy przymrozków dla województwa pomorskiego, części północno-wschodniej zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, północnej i środkowej części kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego a także części północnej województwa podlaskiego.

Synoptycy ostrzegają, że na terenach północnych Polski przewiduje się wystąpienie przymrozków od godz. 22 w piątek do godz. 8 w sobotę. Temperatura spadnie do minus 1 st. C, a przy gruncie do minus 4 st. C.

Z kolei we wszystkich województwach na południu Polski, w powiatach graniczących z Czechami i Słowacją, wystąpią opady śniegu, miejscami przechodzące w intensywne.

Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 8 cm do 16 cm, lokalnie do 20 cm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Oznacza ono, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

źródło: Telewizja Republika