niedziela, 14 kwietnia 2024
Więcej

  Strona główna Bez kategorii Na COVID-19 umierają też osoby bez współistniejących chorób

  Na COVID-19 umierają też osoby bez współistniejących chorób

  domena publiczna
  Jak wynika z zaprezentowanego przez włoski Instytut Zdrowia raportu, wśród ofiar śmiertelnych COVID-19 są także osoby, które nie miały żadnych dodatkowych chorób, jednak jest to niewielki odsetek. U blisko 50 proc. ocenionych przypadków, zmarli mieli co najmniej trzy choroby współistniejące.

  – 1,2 procent z wybranej do analiz grupy kilkuset zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało żadnej dodatkowej choroby, pozostali cierpieli na współistniejące schorzenia w liczbie od 1 do ponad 3 – podał w raporcie krajowy Instytut Zdrowia.

  W najnowszym sprawozdaniu instytutu monitorującego przebieg epidemii zwrócono uwagę na wysoki odsetek zmarłych na Covid-19, którzy mieli inne choroby. Średnia liczba tych chorób to 2,7.

  U 23,5 procent zmarłych zdiagnozowano jedną współistniejącą chorobę, u ponad 26 procent – dwa schorzenia, a u 48 procent – trzy lub więcej.

  1,1 procent osób, które zmarły, miało mniej niż 50 lat; to ponad 30 zmarłych – wynika z analizy zgonów.

  9 z tych osób nie skończyło 40 lat. Siedem z nich cierpiało na choroby kardiologiczne, nerek, cukrzycę i otyłość. Instytut zastrzegł zarazem, że nie dysponuje kartami lekarskimi dwóch pozostałych.

  W tym samym raporcie odnotowano także, że średnia wieku zakażonych koronawirusem pracowników służby zdrowia jest znacznie niższa niż w przypadku pozostałych osób i wynosi 49 lat, podczas gdy u reszty populacji – 63 lata. Jeśli chodzi o personel medyczny, zwraca się uwagę na odwrócenie proporcji między mężczyznami i kobietami; to one dominują wśród zakażonych. Mężczyzn jest poniżej 36 procent.

  Dotychczasowy bilans we Włoszech to 4032 zmarłe zakażone osoby i 47 tysięcy potwierdzonych przypadków wirusa.

  Źródło: PAP, niezalezna.pl