Krew jest potrzebna do planowych operacji nie związanych z koronawirusem

Zapasy krwi muszą być stale odnawiane. Jednak w tej chwili rytm został zachwiany. Dawcy, z jednej strony obawiają zarażenia Covid-19, z drugiej niektóre osoby są objęte kwarantanną i muszą odczekać 14 dni. Co będzie jeśli wrocławianie nie będą oddawać kwi jak sprzed pandemii?

Krew i jej składniki potrzebne są codziennie. Podawane są pacjentom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Co będzie jeśli wrocławianie nie będą oddawać kwi jak sprzed pandemii? Trudno to sobie wyobrazić! Krew jest potrzebna do planowych operacji nie związanych z koronawirusem. Przed nami okres wakacyjny, kiedy zapotrzebowanie wzrasta. Wirus z Wuhan zatrzymał krwiodawców w domu ze względu na strach lub kwarantannę.

Musimy być rozważni a koronowirusem nie zarazimy się przez krew, mówi dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka zastępca Dyrektora ds. Medycznych z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu

Apelujemy o oddawanie krwi ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Krwiodawców oraz zdrowe osoby, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, prosimy o zgłaszanie się do naszego centrum. Zapewniam, wszyscy mogą się czuć się bezpiecznie.

Używamy jednorazowego sterylnego sprzętu, wprowadziliśmy wstępną kwalifikację krwiodawców – w ten sposób minimalizujemy ryzyko zarażenia. Przed wejściem do rejestracji każda osoba jest sprawdzana: czy nie ma podwyższonej temperatury, czy nie przebywała poza granicami Polski. Wszelkie informacje są na naszej stronie.