Wierni kościoła katolickiego wierzą, że św. Jadwiga, patronka Śląska uratuje Polskę

trzebnica21.jpg

Dwa tygodnie temu w trzebnickiej Bazylice podczas prac remontowo-konserwacyjnych pod sarkofagiem księżnej Jadwigi Śląskiej “przypadkowo” natrafiono na srebrną trumienkę z relikwiami Świętej. Teraz wierni za wstawiennictwem patronki Śląska modlą się o powstrzymanie epidemii koronawirusa.

Relikwie Patronki Śląska – na czas pandemii – zostały umieszczone na wieży trzebnickiej Bazyliki. Wczoraj minęła 753. rocznica wyniesienia Świętej Jadwigi na ołtarze. Czy Święta bez trzewików i fundatorka kościołów, posługująca chorym i ubogim, ujawniła się współczesnym aby orędować za nimi na czas epidemii? – Wierzymy, że Święta Jadwiga nas uratuje, mówią pielgrzymi “1” pokutnej grupy, która wejście na jasnogórski szczyt rozpoczyna od nawiedzenia grobu Księżnej w Trzebnicy w sierpniu i drugi raz, w październiku, na zakończenie każdego pielgrzymkowego roku.

Proboszcz ks. Piotr Filas zachęca wiernych do odmawiania specjalnie ułożonej modlitwy o oddalenie koronawirusa za Jej wstawiennictwem. – W tych niezwykle trudnych momentach nie zapominajmy o świętej Jadwidze, opiekunce chorych i naszej patronce w walce z epidemią.

Duszpasterz akademicki i Główny Przewodnik Wrocławskiej Pielgrzymi Ks. Stanisław Orzechowski podczas rekolekcji w drodze zawsze przypominał o jej cnotach. Nam, przede wszystkim brakuje pokory a Święta Jadwiga była uosobieniem tej cnoty. Warto pamiętać, że św. Jadwiga mówi też przez swoją wiarę, jaką zachowała, ale też mówi do nas jako matka i żona co sprawia, że choć tak odległa w latach  jest postacią wartą do naśladowania. Pamiętajmy św. Jadwiga jest patronką Dolnego Śląska i naszej Archidiecezji, która stale się nami opiekuje i wyprasza potrzebne łaski.

Czy katolicy w obliczu kryzysu społecznego i gospodarczego ale też kryzysu wiary, podejmą trud wyrzeczeń – postu i pokuty – aby ocalić Polskę od zarazy? A może to kolejny znak Bożej łaski dany nam w ostatecznych czasach na przygotowanie się do nadchodzących wydarzeń?

Na świecie jest dużo miejsc związanych z kultem różnych zwykłych i niezwykłych osób, które zostały wyniesione na ołtarze, mówi  klaretyn O. Aleksander Bober.

Ważna jest intencja, która towarzyszy nam podczas modlitwy i nie jest istotne, za czyim wstawiennictwem będzie się odbywała. To może być Ojcze nasz, bo modlitwa zawsze ma sprawcze działanie.

My, oprócz Świętej Jadwigi do której modli się cały Śląsk mamy jeszcze patrona Wrocławia błogosławionego Czesława. Ważne aby było jedno wspólne wołanie w jakiejś intencji za tych wstawiennictwem wszystkich świętych

 

PODZIEL SIĘ