Szumowski: każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa

Każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski podczas konferencji prasowej był pytany, „co dzieje się z pacjentem, który zmarł z powodu niewydolności oddechowej, czy ma zrobione zdjęcia płuc i czy wiemy jak wygląda relacja osób zarażonych koronawirusem, do tych które zostały podane jako osoby, które zmarły z powodu koronawirusa”.

„Akt zgonu i kartę zgonu wypisuje lekarz, nie minister zdrowia, nie urzędnik państwowy. Tę kartę zgonu otrzymujemy z niej informacje poprzez wojewodów, tę informację, którą otrzymamy od setek lekarzy przekazujemy od razu państwu” – zapewnił minister.

Poinformował, że „każdy pacjent, który przebywa w szpitalu i ma niewydolność oddechową ma robione zdjęcia rentgenowskie, bo bez tego pewnie nie byłoby możliwe prowadzenie terapii”. Szumowski dodał, że „w obecnej definicji przypadku każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa”.

autor: Olga Łozińska

(PAP)

PODZIEL SIĘ