Do 115 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w radomskim szpitalu

Do 115 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu; zarażeni są zarówno pacjenci, jak i pracownicy lecznicy – poinformowała w środę rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

„Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego wpłynęły kolejne wyniki testów – niestety wśród nich jest spora grup osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem” – podała rzeczniczka szpitala w komunikacie prasowym. Poinformowała, że od początku trwania epidemii liczba zakażonych wynosi 115 osób.

 

Najtrudniejsza sytuacja jest na oddziałach: wewnętrznym II, neurologii, rehabilitacji. „Tam nie przyjmowani są już nowi pacjenci. Pozostałe oddziały funkcjonują, ale mamy zdziesiątkowaną kadrę lekarską i pielęgniarską” – podkreśliła Gajewska. Obecnie na zwolnieniach lekarskich i kwarantannach przebywa ok. 500 osób.

 

„O bieżącej sytuacji szpitala poinformowaliśmy już wojewodę mazowieckiego, prosząc w trybie pilnym o wsparcie kadrowe i rzeczowe. Wysłaliśmy również stosowne pisma do sanepidu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego” – zaznaczyła Gajewska.

 

Według rzeczniczki, część pacjentów z dodatnimi wynikami testów jest już relokowana do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz do szpitala w Kozienicach. „Szpital MSWiA w Warszawie już nie przyjmuje pacjentów. Mamy bardzo duży problem z przekazywaniem pacjentów do odpowiednich miejsc” – przyznała Gajewska. Dodała, że w przypadku pozostałych pacjentów zarząd szpitala podjął decyzję o wypisywaniu ich do domów, oczywiście jeśli ich stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia w warunkach szpitalnych. W planach jest również łączenie oddziałów.

 

Gajewska podkreśliła, że szpital nadal potrzebuje środków ochrony osobistej, w szczególności masek z filtrem FFP3 i FFP4, masek ochronnych, kombinezonów, fartuchów.

 

Szpital zaapelował też o wsparcie w opiece nad chorymi. „Potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą naszemu personelowi w opiece nad pacjentami, choćby w karmieniu pacjentów czy dostarczaniu im paczek przygotowanych przez rodziny” – powiedziała Gajewska. Zapewniła, że szpital zaopatrzy wolontariuszy w środki ochrony osobistej.

 

O pierwszym przypadku koronawirusa szpital poinformował 18 marca. Zachorował lekarz, który – według zapewnień szpitala – nie miał kontaktu z pacjentami, ale kontaktował się z innymi medykami i pracownikami administracji. Poinformowano także, że chory lekarz przebywa w szpitalu w Warszawie.

 

W związku z zaistniała sytuacją – decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu – w szpitalu na Józefowie wstrzymane zostały do odwołania wszystkie przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny I, zarówno planowe, jak i nagłe przypadki. W razie nagłych zachorowań i sytuacji ratujących życie pacjenci byli przyjmowani na oddział wewnętrzny II – jedyny oddział wewnętrzny w Radomiu. W ub. tygodniu stwierdzono 23 przypadki zachorowań. Kolejne testy potwierdziły lawinowy wzrost osób zarażonych.

Źródło: Telewizja Republika