J. Kaczyński: Zgodnie z konstytucją nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich

– Konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich, a tym bardziej na rok, bo słyszę takie propozycje – powiedział dzisiaj w Polskim Radiu prezes PiS, Jarosław Kaczyński. – Mamy z jednej strony tych, którzy chcą przestrzegać i tych, którzy wykorzystują to instrumentalnie i podporządkowują swoim interesom. To sytuacja zero-jedynkowa, my chcemy działać zgodnie z konstytucją i mam nadzieje, że sejm nam to dziś umożliwi – dodał.

 Ludzie, którzy do niedawna, a także teraz powołują się na konstytucję, noszą napisy, często posługują się konstytucją jako książeczką, którą się pokazuje innym, jednocześnie konstytucji nie szanują. Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie powinny się odbyć, nie ma możliwości organizacji, musi być wprowadzony stan wyjątkowy, a zgodnie z konstytucja powinny być spełnione warunki, nie mogą być dziś spełnione. Konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich, a tym bardziej  o rok, bo słyszę takie propozycje

– powiedział dzisiaj Jarosław Kaczyński, odpowiadając na pytanie o zarzuty opozycji w związku z planami zorganizowania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

– To jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie się uchwalało te stany [wyjątkowe] w tym celu, by odłożyć wybory. Nie ma takiej przesłanki w konstytucji, to będzie jej ewidentne złamanie. My nie chcemy złamać konstytucji, także chcemy jej przestrzegać w zakresie chronienie życia i zdrowia, ta propozycja [głosowania korespondencyjnego] chroni życie i zdrowie obywateli, zarówno dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i tych, które je organizują – dodał prezes PiS.

– Mamy z jednej strony tych, którzy chcą przestrzegać i tych, którzy wykorzystują to instrumentalnie i podporządkowują swoim interesom. To sytuacja zero-jedynkowa, my chcemy działać zgodnie z konstytucją i mam nadzieje, że sejm nam to dziś umożliwi

– zaznaczył Kaczyński.

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl