Wirus COVID-19 zniknie latem?

Naukowcy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie stwierdzili, że poziomy infekcji trzema powszechnie występującymi koronawirusami wydają się być zgodne z wzorcem grypy sezonowej w Wielkiej Brytanii. Mówiąc wprost: wirus latem zupełnie zaniknie!

COVID-19 to choroba wywoływana przez SARS-CoV-2, ale inne powiązane z nim wirusy istnieją już od jakiegoś czasu. Kiedy w 2006 r. naukowcy zbierali materiały do badań, w Wielkiej Brytanii krążyły przynajmniej trzy koronawirusy. – Nasze odkrycia popierają ideę, że w Wielkiej Brytanii mogliśmy zaobserwować dalsze, ale niższe poziomy transmisji koronawirusów w lecie. W przypadku SARS-CoV-2 nie wiemy czy wzorzec sezonowości się utrzyma, ale jest to prawdopodobne – powiedział dr Rob Aldridge, główny autor badań.

Uczeni przyjrzeli się wzorcom infekcji trzech koronawirusów: HCoV-NL63, HCoV-OC43 i HCoV-229E, które według nich mają podobne objawy do łagodnych przypadków SARS-CoV-2.

Stwierdzono, że najwyższe wskaźniki infekcji koronawirusami występowały w lutym, a bardzo niskie w sezonie letnim, kiedy to wykryto tylko cztery przypadki. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami w innych krajach, które wykazały, że koronawirusy mają charakter sezonowy w zimie w klimacie umiarkowanym, z większym zróżnicowaniem w klimacie tropikalnym.

Źródło: Interia/ telewizjarepublika.pl