środa, 24 kwietnia 2024
Więcej

  Strona główna Finanse Jutro nietypowa niedziela handlowa

  Jutro nietypowa niedziela handlowa

  domena publiczna
  5 kwietnia (jutro) przypada jedna z siedmiu niedziel handlowych w roku. Kolejna – w 26. dniu miesiąca. W związku z epidemią koronawirusa działalność galerii została ograniczona. Przypominamy gdzie i kiedy można będzie zrobić zakupy.

  Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel – ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

  Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

  Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

  Jednak w wyniku epidemii koronawirusa zostały wprowadzone ograniczenia dotyczące działalności galerii i centrów handlowych. Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże:

  • spożywcza,
  • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
  • artykułów toaletowych i środków czystości,
  • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
  • artykułów remontowo-budowlanych,
  • prasowa,
  • artykułów dla zwierząt,
  • paliw.

  W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

  W weekendy została ograniczona działalność sklepów budowlanych. Nie będą one czynne w soboty i niedziele.

  Przypominamy, że wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie.

  Sklepy i punkty usługowe

  Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

  Godziny dla seniorów

  W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

  Targi

  Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

  Placówki pocztowe

  Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

  We wszystkich sklepach obowiązuje nakaz noszenia rękawiczek ochronnych.

  Źródło: niezalezna.pl