To ważne! „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”. Jest nowa aplikacja

Ministerstwo Zdrowia uruchamia w serwisie pacjent.gov.pl wirtualne narzędzie, które oceni ryzyko zakażenia koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia udostępniło system „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”, który pomaga ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To krótki wywiad elektroniczny. Został dostosowany do potrzeb Ministerstwa Zdrowia przez ekspertów Departamentu Rozwoju Systemu e-zdrowie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, którzy bezpośrednio współpracowali z wrocławską firmą Infermedica.

Ministerstwo w komunikacie poinformowało, że system przygotowano we współpracy ze specjalistami z zakresu medycyny, w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia oraz o zalecenia amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób. Oceniali je również krajowi lekarze.

– Aplikacja do oceny stanu pacjenta (triage) w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl. Zintegrowana została z wirtualnym asystentem (chatbotem), który udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusa. Połączenie tych dwóch rozwiązań opartych m.in. o algorytmy sztucznej inteligencji oraz zaawansowane metody predykcyjne w jednym serwisie informacyjnym zapewnia Obywatelom dostęp do rzetelnej, aktualnej wiedzy oraz oferuje instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Osoby zaniepokojone objawami choroby przy pomocy prostego formularza w krótkim czasie mają otrzymać wstępną ocenę swojego stanu zdrowia oraz rekomendacje dalszych działań.

Użytkownik opisuje swoje objawy, a system zadaje pytania diagnostyczne. System podpowiada użytkownikowi, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia