Dworczyk: Rząd w granicach rozsądku będzie wprowadzać zmiany, które pozwolą przywrócić państwo do działania

Eksperci ExMetrix frimy zajmującej się prognozowaniem gospodarczym i społecznym twierdzą, że Polska w stosunku do innych krajów Europy i świata, notuje jedną z najmniejszych liczb zarażonych na Covid-19 – na milion mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia na dzisiaj, na godz. 9.00 podaje: 4849 zarażonych i 129 zgonów. Po warszawskim, województwo dolnośląskie ma najwyższe liczby zarażonych. Kolejna zła wiadomość jest taka, że niedługo wejdziemy w decydującą falę epidemii a jej rozwój w dużej mierze zależny będzie od dyscypliny Polaków. Dążymy do tego aby uniknąć scenariusza włoskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego, których rządy zbyt późno zareagowały zamknięciem granic i powszechną kwarantanną.

Szczyt zachorowań spodziewany jest na koniec maja, natomiast analitycy z EXMetrix przewidują o dwa tygodnie później, co oznacza nie tylko dalszą izolację, ale też duże koszty społeczne i gospodarcze. Według prognoz, w Polsce będzie 9 tys. osób zarażonych, wiadomo, że wirus nie ustąpi z dnia na dzień.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że rząd w granicach rozsądku będzie wprowadzać zmiany, które pozwolą przywrócić państwo do działania. Jednak Święta Wielkanocne trzeba spędzić w swoich domach.

W zależności od rozwoju sytuacji będziemy reagowali na bieżąco. Zależy nam na tym aby iść w kierunku ograniczania regulacji, które wprowadzaliśmy, walcząc z koronawirusem, ale to wszystko jest uzależnione od liczby zachorowań, od stanu epidemiologicznego i samodyscypliny w społeczeństwie. Co istotne, w podejmowaniu decyzji, kluczowa będzie opinia ekspertów i prof. Szumowskiego. Na razie nie przewidujemy głębokich zmian w obowiązujących regulacjach. Chcielibyśmy aby jak najszybciej te rygory zostały zniesione, ale najistotniejsze jest bezpieczeństwo Polaków. Po świętach chcielibyśmy odmrażać społeczeństwo i przywracać do funkcjonowania gospodarkę.

Coraz częściej mówi się o nowych regulacjach i obostrzeniach. Michał Dworczyk potwierdził informację o planowanym na jutro wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego.

Możemy spodziewać się, że część z dotychczasowych ograniczeń zostanie wydłużona.