Dzisiaj obchodzimy święto państwowe – Święto Chrztu Polskiego

Chrzest-Polski-270x180.jpg

Odkąd Mieszko przyjął Chrzest święty, Polska znalazła się w innej kulturze cywilizacyjnej. Wydarzenie to było kluczowym w dziejach naszego narodu i państwa a 14 kwietnia jest jedną z najważniejszych dla nas dat historycznych.

Poza wymiarem religijnym przyjęty przez Mieszka Chrzest miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu zostaliśmy włączeni do kręgu cywilizacji łacińskiej. Prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak zachęcała Polaków aby w Święto Chrztu Polskiego wywiesili swoje flagi. – To nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa, nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.

Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości, mówi prezes Furtak.

Święto to obchodzimy w Polsce dopiero po raz drugi, i z tego względu nie jest ono powszechnie przyjęte przez społeczeństwo polskie. Dlatego w imieniu Akcji Katolickiej
w Polsce i Fundacji „Słowo” zwracamy się do Was z serdeczną prośbą o rozpropagowanie Święta Chrztu Polski w DIAK-ach, POAK-ach, wśród Rodzin, Przyjaciół, Znajomych. Upowszechnijmy to Święto także wśród Ruchów i Stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających na terenach Waszych Archidiecezji/Diecezji. Zachęcajmy do zapoznawania się z artykułami dot. tego wielkiego wydarzenia i jego znaczenia dla naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów, zarówno w wymiarze religijnym, narodowym, jak i osobistym.

PODZIEL SIĘ