czwartek, 23 maja 2024
Więcej

  Strona główna Polska i Świat Niemiecka gazeta: więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje. „Zasługa gospodarki i...

  Niemiecka gazeta: więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje. „Zasługa gospodarki i rządu”

  Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i politykę polskiego rządu.

  „Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys.” – pisze „FAZ”, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.

  Jako powód dziennik z finansowej stolicy Niemiec wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.

  „W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku – o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy”

  – podkreśla „FAZ”. Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500 Plus na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawiciele „niższej klasy średniej”.

  „Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii”

  – zauważa „FAZ”. Zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

  Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, niezalezna.pl