Meble wykonane z ekoskóry czy skóry naturalnej

Meble wykonane ze skóry naturalnej kojarzą się z elegancją i bogactwem, nadając pomieszczeniom luksusowego wyglądu, podkreślając przy tym wysoki standard wnętrza. Ponadto, meble pokryte skórą naturalną są niezwykle przyjemne i miłe w dotyku, a także bardzo trwałe. Skóra jest surowcem w 100% naturalnym, w związku z tym posiada swoje unikalne cechy i niepowtarzalną, zróżnicowaną strukturę.

Przez co, charakterystycznym jest też fakt, iż skóra w przeciwieństwie do tkanin, nie zużywa się, lecz starzeje, co może być kolejną zaletą mebli wykonanych ze skóry naturalnej.   Najczęściej stosowaną skórą w przemyśle meblarskim jest skóra pochodzenia bydlęcego. Większość skór pozyskuje się jako produkt uboczny wytwarzania mięsa, którego produkcja na świecie w chwili obecnej jest nie do zatrzymania.

Jest to dobra praktyka, aby w pełni wykorzystać wszystkie części zwierzęcia przeznaczonego na mięso, skórę wykorzystuje się do produkcji na przykład obicia mebli. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli zwierzęta hodowane są tylko i wyłącznie, by pozyskać z nich skóry. Wtedy niewinne zwierzęta giną w zasadzie tylko po to, by zadowolić nasze ludzkie zachcianki. Dramatyczną informacją jest fakt, że prawie połowa światowego rynku wyrobów skórzanych ma geneza w krajach, w których nie obowiązują jakiekolwiek regulacje dotyczące hodowli czy uboju zwierząt. Do tych krajów należą między innymi: Bangladesz, Chiny, Etiopia, Indie, Kambodża i Wietnam, które przodują w dostarczaniu skór zwierzęcych na światowe rynki. Niestety, jest to  bardzo opłacalny biznes, dlatego branża ta jest ogromna. W związku z tym, aby zmniejszyć ten rynek i dzięki temu ograniczyć cierpienie zwierząt, należy pomyśleć o niekupowaniu produktów, których skóry są niewiadomego pochodzenia. Bo gdyby konsumenci przestali sięgać po tego typu produkty, producenci zmuszeni będą do zastosowania innych materiałów.

Dobrym zamiennikiem mogą być skóry ekologiczne, tak zwane ekoskóry, która uzyskiwana jest w całości w sposób syntetyczny. Skóra ta jest niemal identyczna i trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć by, odróżnić od tej naturalnej, ponieważ swoimi właściwościami i wyglądem bardzo ją przypomina. Z drugiej strony, jednak kanapa wykonana z tak zwanej ekoskóry, czy na pewno jest tak bardzo ekologiczna? Rzeczywiście konsument wybierający meble wykonane z materiały skóro podobnego, może przyczynić się do uratowania, lub choćby zaprzestania tego procederu, jednak ze strony środowiska, nie do końca tak to wygląda.

Bowiem, taki mebel pokryty jest cały sztucznym materiałem, który potem przez setki lat będzie zalegał na  śmietniku, zanim się rozłoży. Podsumowując, można powiedzieć, że mimo wszystko naturalna skóra jest o wiele bardziej ekologiczna niż wyrób skóropodobny wykonany z plastiku. Wynika to z faktu, że skóra naturalna jest przyjazna dla naszej skóry i łatwo się rozkłada.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: happygreenlife.pl

PODZIEL SIĘ