Grzegorz Schetyna: Wierzę w tę kandydaturę i wierzę, że będzie w II turze wyborów prezydenckich

schetyna4.png

W Sejmie odbyło się ważne czytanie w sprawie wyborów prezydenckich i głosowania mieszanego. Przedstawi je  Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli opozycja zaakceptuje wprowadzone zmiany, może dojść do głosowania.

W ostatnią niedzielę czerwca mogłyby odbyć się wybory korespondencyjne i w lokalach wyborczych. Ewentualna druga tura 12 lipca. W południe posłowie wysłuchają uzasadnienie projektu ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta RP.

Tymczasem Grzegorz Schetyna powołuje się na pracownię Kantar i sondaże partii, które mówią o 10 proc. różnicy pomiędzy obecnym prezydentem a MKB. Teraz zmienia narrację i potwierdza udział Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w wyborach na prezydenta RP.

Dzisiaj sytuacja wraca do punktu wyjścia, wraca kampania. W perspektywie paru dni będziemy to bardzo wyraźnie widzieli. Wróci także Małgorzata Kidawa-Błońska z ofensywnym programem, z debatą i z optymistycznym, ofensywnym nastawieniem do tych wyborów. Wierzę w jej kampanię, wierzę w tę kandydaturę i wierzę, że będzie w II turze wyborów prezydenckich 

PO-KO na wymianę kandydatki nie ma czasu, chyba że będą mieli przynajmniej tydzień na zebranie podpisów pod nową kandydaturą. Pomimo deklaracji Grzegorza Schetyny o trwaniu przy Małgorzacie Kidawa-Błońskiej, politycy Platformy Obywatelskiej ciągle rozważają wariant z podmianą na innego kandydata. Decyzję mogą podjąć nawet dzisiaj. Wszystko zależy od tego, jak zachowają się pozostałe partie i kalendarza wyborczego – a ten zostanie ogłoszony przez marszałek Elżbietę Witek.

Schetyna jest dobrej myśli. O projekcie, nad którym pochylą się dzisiaj posłowie mówi, że go dobrze zna .

Dziś, te zapisy, które pokazują w swojej ustawie, są żywcem wzięte z propozycji KO. To dobrze. Jestem optymistą. Myślę, że możemy rozmawiać o projekcie, który będzie miał poparcie całego Sejmu. Nie można podjąć decyzji o wyborach wyłącznie korespondencyjnych. Ten sposób głosowania powinien być tylko dodatkiem do zwykłych wyborów. 

PODZIEL SIĘ