Radny Kurczewski: Na al. Hallera będzie zielone torowisko, na buspas nie ma miejsca?

pixabay

Miasto ogłosiło przetarg na remont infrastruktury tramwajowej na al. Hallera. W połowie lipca zostanie wyłączone około 600 m trasy, zakończenie ma nastąpić pod koniec sierpnia. Przy okazji powstanie zielone torowisko, mógłby powstać też buspas. Radny PIS pyta dlaczego nikt tego nie uwzględnił w planach.

Okazuje się, że będzie realizowany projekt okolicznych mieszkańców który został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku. Wówczas, tłumaczyli urzędnicy, z powodu znacznego przekroczenia budżetu projekt nie mógł zostać zrealizowany: – inwestycja wymaga przebudowy całej konstrukcji torowiska. Zaproponowane rozwiązania traktują ulicę fragmentarycznie. Inwestycja musi być potraktowana kompleksowo.

Przy okazji remontu aż się prosi o wydzielenie buspasa, jednak zakres prac nie obejmuje takiego rozwiązania, mimo, że al. Hallera jest ciągle zakorkowana. W tej sprawie zostało już złożone zapytanie do prezydenta Jacka Sutryka.

Miało być kompleksowo a jest fragmentarycznie zauważa radny Michał Kurczewski. Zamiast stworzyć trasę – na razie fragment – dla autobusów i tramwajów inwestujemy w zielone torowisko.

Przy okazji remontu fragmentu torowiska wzdłuż alei Hallera zostanie wykonana nawierzchnia w postaci zielonego torowiska. Aleja Hallera dysponuje tylko dwoma pasami ruchu w każdą stronę. W momencie powstawania korków stoją w nich także autobusy miejskie. Remont torowiska to dobra okazja, aby w jego ramach wykonać nawierzchnię betonową lub asfaltową. Dzięki temu fragment torowiska stałby się buspasem, a następnie kolejne fragmenty torowiska można by przebudować w podobnym standardzie i utworzyć buspas w ramach torowiska wzdłuż całej alei Hallera bez pogarszania standardu przejazdu dla mieszkańców Wrocławia korzystających z aut.

PODZIEL SIĘ