Wrocław bez korków, jak tego dokonać?

Wrocław jest dużym miastem, w południowo-zachodniej Polsce, w którym zamieszkuje prawie 650 tysięcy mieszkańców, co czyni je czwartym pod względem liczby ludności miastem w kraju. Pod względem powierzchni, plasuje się na miejscu piątym, z powierzchnią 292,82 km². Wrocław został sklasyfikowany w pierwszej setce miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w 2015, 2016, 2017 i 2019, a także w pierwszej setce najbardziej inteligentnych miast na świecie (smart city) w raporcie IESE Cities in Motion Index w 2017 i 2019. W roku 2016 był Europejską Stolicą Kultury, a od roku 2019 jest Miastem Literatury UNESCO.

Miasto Wrocław kochają nie tylko jego mieszkańcy, ale także turyści, którzy chętnie go odwiedzają. Zgodnie z wyliczeniami urzędników, rocznie stolicę Dolnego Śląska odwiedza między 4 a 5 milionów turystów. Kolejną grupą odwiedzającą, ale również zostającą tu na dłużej są studenci, których liczba sięga nawet stu tysięcy. Pod uwagę należy również wziąć osoby przybywające do miasta z Ukrainy, bowiem ich liczba może wynosić nawet 10% liczby ludności. Patrząc na powyższe dane, można sobie wyobrazić, jak duża liczba osób każdego dnia przebywa we Wrocławiu. Patrząc na to, że niemal każda rodzina, zamieszkująca miasto, posiada przynajmniej jeden samochód, wiele turystów również podróżuje swoimi autami, nie mówiąc już o studentach, liczba samochodów staje się naprawdę ogromna. Potwierdzają to badania, wykonywane przez firmę Tomtom, która sprawdzała natężenie ruchu w 416 miastach 57 państw na całym świecie. Niestety, informacje nie są dobre, bowiem Wrocław znalazł się w pierwszej piątce najbardziej zatłoczonych rodzimych miast, a także w pierwszej 20-ce europejskich. Średni poziom zatłoczenia wrocławskich ulic sięga poziomu 41 proc. i ten tłok zwiększył się w ciągu minionego roku aż o 4 pkt procent, przez co wrocławianin spędza w korkach średnio 170 godzin, czyli 7 dni i dwie godziny. To bardzo dużo, tym bardziej biorąc pod uwagę styl życia większości obywateli naszego państwa i notoryczny brak czasu.

Zmniejszyć korki można by poprzez zamknięcie od ruchu ulicznego ścisłego centrum, dzięki czemu zmusiłoby to ludzi do korzystania z alternatywnych opcji tan sportu, jakimi jest komunikacja miejska czy rower. Ponadto zmniejszyć można w ten sposób bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, które zwykle podczas godzin szczytu występuje w centrum miasta. Należałoby również usprawnić komunikację miejskiej, poprzez osobne buspasy, czy zwiększenie ilości połączeń autobusowych i tramwajowych.  Pod uwagę należałoby również wziąć ścieżki rowerowe, ich, jakość oraz długość, bowiem im więcej będziemy mieli dobrych dróg rowerowych, tym chętniej ludzie będą z nich korzystać, zamieniając auta na rowery. Duże korporacje w celu mobilizacji pracowników do korzystania z rowerów w czasie dojazdu do pracy, dają swoim pracownikom ulgi bądź specjalne premie. Kolejnym pomysłem może być przebudowa skrzyżowań z sygnalizacją świetlą na rondach, oczywiście w miejscach, gdzie ma to sens.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

źródło: pl.wikipedia.org

PODZIEL SIĘ