Prezydent: Przed branżą turystyczną otwiera się nowa perspektywa szybszego rozwoju

materiały prasowe
Po okresie zamknięcia z powodu epidemii przed branżą turystyczną otwiera się nowa perspektywa szybszego rozwoju – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej konferencji Polskiego Funduszu Rozwoju. Prezydent zachęcał też Polaków do wypoczynku w kraju i wspierania przez to rodzimej gospodarki.

„Dzisiaj cała branża turystyczna w tym agroturystyka boryka się z problemami wynikającymi z braku ruchu turystycznego” – mówił we wtorek prezydent.

 

Dodał, że niedawno odbył rozmowę z właścicielami niedużych obiektów turystycznych na Podkarpaciu, według których ruch w rejonie Bieszczadzkim zaczyna być widoczny.

 

„Jak mnie zapewnili, te rezerwacje, które turyści zrobili na okres czerwca, lipca i sierpnia, nie zostały odwołane, a turyści są nastawieni, że przyjadą” – wskazał. „Ale to co było najważniejsze, właściciel agroturystyki powiedział mi, że w tym roku po raz pierwszy zgłosiła się do niego wielka polska firma turystyczna, pytając go o jego ofertę wypoczynku wakacyjnego i weekendowego” – dodał.

 

Jak mówił Duda, przez lata ten przedsiębiorca jeździł na targi i dobijał się do tych firm ze swoją ofertą bezskutecznie. Teraz sama ta firma turystyczna zgłosiła się do tego przedsiębiorcy, żeby przysyłać do niego klientów – opowiadał prezydent.

 

„Liczę na to, że w tym całym nieszczęściu, jakie dotknęło firmy turystyczne, przynajmniej część z nich, nie tylko odzyska klientów, ale też, że przed nimi otwierają się nowe perspektywy, które pozwolą im na na dalszy i bardziej dynamiczny rozwój w przyszłości” – zaznaczył Duda.

 

Dodał, że zachęca wszystkich rodaków, żeby starali się szukać pięknych zakątków na wypoczynek w Polsce. Przy tej okazji, wypoczynku, pieniądze na nie przeznaczone zostawić u naszych usługodawców, zostawić je w naszej gospodarce i wspierać powrót naszego kraju do normalności.

 

Udział w debacie PFR wziął również prezes Browaru Kormoran w Olsztynie Andrzej Olkowski, który powiedział, że jego firma skorzystała z instrumentów oferowanych w ramach tarcz, tam, „gdzie mogliśmy z tego skorzystać”. „Nie mieliśmy najmniejszych problemów z realizacją tych wniosków, pieniądze wpływały na rachunek sprawnie, również z PFR”- powiedział.

 

Wystosował sugestię dotyczącą zmiany przepisów, „które bardzo ułatwiłyby funkcjonowanie małym browarom”. „W ustawie o wychowaniu w trzeźwości, interpretacja jednego z punktów, nie dopuszcza w Polsce sprzedaży piwa przez internet. Myślę, że zmiana tej interpretacji bardzo pomogłaby szczególnie tym małym browarom” -powiedział.

 

Jak dodał, „warto byłoby tez pomyśleć o tym, żeby przez następny rok, zrobić taki rok spokoju – czyli żadnych zmian przepisów, żadnego podnoszenia podatków”.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ