Usuwanie plastiku z wielopaków w marketach

Struktura handlu w Polsce w minionych latach uległa znacznym zmianom. Geneza tych zmian miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to w kraju nastały duże przemiany społeczne i ekonomiczne. Wtedy to, rozpoczęła się ekspansja rynku polskiego sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Kolejnym impulsem, który niewątpliwie też spowodował zmiany w polskim handlu, był moment przystąpienia naszego kraju do struktur Unii Europejskiej.

Wszystkie te zmiany spowodowały obecną sytuacje, kiedy to Polska jest dla międzynarodowych sieci handlowych jednym z najpopularniejszych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. W związku z tym, następne lata spowodowały kolejne zmiany w polskim handlu, które są głównie wynikiem działalności międzynarodowych sieci handlowych sklepów wielkopowierzchniowych. W konsekwencji poszczególne sieci handlowe oferują klientom zarówno hipermarkety, jak i supermarkety czy mniejsze sklepy. Liczba marketów i hiper marketów, które są w naszym kraju, dochodzi nawet do kilku tysięcy. Obecnie sklepy wielkopowierzchniowe można spotkać zarówno w małych miasteczkach, jak i wielkich metropoliach.

Większość z nas używa w trakcie codziennych zakupów plastikowych zrywek do ich pakownia, natomiast czas rozkładu plastikowych przedmiotów zaczyna się od kilkuset, a kończy nawet na kilku tysiącach lat. Spoglądając, natomiast na powyższe informacje o ilości marketów w naszym kraju, można sobie wyobrazić ile takich plastikowych torebek jest zużywanych każdego dnia w Polsce. Podobnie wygląda sprawa z pakowaniem żywności w tak zwane wielopaki, kiedy na przykład 3 jabłka pakowane są w plastikowe opakowanie, które niemal od razu po otwarciu wyrzucane są do śmieci.

W związku z tym wiele firm, chcąc walczyć o naszą planetę, wprowadza zakazy używania plastikowych opakowań wielopaków produktów spożywczych, bądź ogranicza zużywanie plastikowych zrywek. Jedna z popularnych sieci handlowych oszacowała, że  dzięki takim działaniom tylko jednym roku są w stanie oszczędzić aż 65 milionów opakowań, które w przeciwnym wypadku trafiłyby do koszy na śmieci. Z pozoru tylko jedna niewielka zmiana, a w rzeczywistości jakże potrzebna, tym bardziej optymistyczna, że ta ogromna liczba zaoszczędzonych opakowań dotyczy tylko jednej sieci, więc mnożąc tę wartość przez ilość sieci handlowych, z pewnością liczba wzrośnie do niebotycznych rozmiarów. Na szczęście, do akcji powoli przyłączają się do nowe supermarkety.

Parlament Europejski ustanowił całkiem nowe regulacje dotyczące sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, które mają obowiązywać od 2021 roku. Zakładają one zakaz sprzedaży plastikowych produktów, dla których istnieją alternatywy, czyli np. plastikowych sztućców. Jednorazówki czeka inny los. Ich produkcja ma zostać zmniejszona aż o 25 procent do roku 2025. Wtedy także 90 proc. plastikowych butelek powinno podlegać recyklingowi.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

Blanka Gosik „Wpływ międzynarodowych sieci na przekształcenia handlu detalicznego w Polsce”

PODZIEL SIĘ