Usuwanie plastiku z wielopaków w marketach


Plastik i opakowania wykonane z plastiku, mają niebezpieczny i negatywny wpływ na środowisko. Markety i centra handlowe produkują tony plastikowych opakowań do pakowania kilku produktów, tzw. wielopaki. W ostatnim czasie stało się to bardzo popularne ze względu na łatwość, taniość i wygodę użytkowania. Wiele krajów zakazało stosowania plastikowych toreb w obawie o ich negatywny wpływ na środowisko, zwłaszcza w krajach rolniczych.

Niezbędne wydają się takie rozwiązania, dzięki którym będzie możliwe zapewnienie czystego środowiska, nie tylko dla nas, ale także przyszłych pokoleń. Parlament Europejski ustanowił całkiem nowe regulacje dotyczące sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, które mają obowiązywać od 2021 roku. Zakładają one zakaz sprzedaży plastikowych produktów, dla których istnieją alternatywy, czyli np. plastikowych sztućców. Jednorazówki czeka inny los. Ich produkcja ma zostać zmniejszona aż o 25 procent  do 2025 roku. Wówczas również 90 procent plastikowych butelek ma podlegać recyklingowi.

Struktura handlu w Polsce w minionych latach uległa znacznym przemianom. Geneza tych zmian miała miejsce w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to nastały duże przemiany społeczne i ekonomiczne. Rozpoczęła się wtedy ekspansja sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Kolejnym impulsem, który także spowodował zmiany w polskim handlu, był moment przystąpienia do struktur Unii Europejskiej. To spowodowało, że Polska jest jednym z najpopularniejszych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej dla międzynarodowych sieci handlowych. W konsekwencji liczba marketów
i hiper marketów w naszym kraju dochodzi nawet do kilku tysięcy. Obecnie sklepy wielkopowierzchniowe można spotkać zarówno w małych miasteczkach, jak i w wielkich metropoliach.

Większość z nas używa podczas codziennych zakupów plastikowych zrywek, nie zważając na to, że czas ich rozkładu trwa od kilkuset do nawet kilku tysięcy lat. Spoglądając natomiast na informacje o liczbie marketów w naszym kraju, można sobie wyobrazić, ile takich plastikowych torebek jest zużywanych każdego dnia. W związku z tym wiele firm chcąc walczyć o naszą planetę, wprowadza zakazy używania plastikowych opakowań produktów spożywczych bądź ogranicza zużywanie zrywek. Jedna z popularnych sieci handlowych oszacowała, że dzięki takim działaniom tylko w jednym roku są w stanie oszczędzić aż 65 milionów opakowań, które w przeciwnym wypadku trafiłyby do koszy na śmieci.

Na szczęście, wiele sklepów sieciowych zobowiązało się do konkretnych działań, zmierzających do znacznego ograniczenia wykorzystywania plastiku. Tesco obiecało, że do końca 2020 r. usunie ok. miliarda sztuk wszystkich plastikowych opakowań. Natomiast Kaufland wprowadził logo oznaczające opakowania, które zostały wyprodukowane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Do marketów tej sieci możemy również przyjść z własnymi pojemnikami, do których zostaną zapakowane sery czy wędliny ze stoik z obsługą.
Pozornie pozbycie się plastiku to tylko niewielka zmiana dla środowiska naturalnego, ale zdecydowanie zmieni nasze myślenie o ekologii.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

Blanka Gosik „Wpływ międzynarodowych sieci na przekształcenia handlu detalicznego w Polsce”

PODZIEL SIĘ