Laboratorium Politechniki Wrocławskie otrzymało nowoczesną aparaturę m.in. do prac nad testami na koronawirusa

Beata Zdyb, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Laboratorium Politechniki Wrocławskie otrzymało nowoczesny sprzęt – moduł do obrazowania z wykorzystaniem cytometrii masowej zwany Hyperion. To jedyne takie urządzenie w Polsce; będzie ono wykorzystywane m.in. do prac nad testami na koronawirusa.

Moduł do obrazowania z wykorzystaniem cytometrii masowej zwany Hyperion to kolejny unikalny na skalę kraju sprzęt, który trafił na wyposażenie kierowanego przez prof. Marcina Drąga laboratorium Politechnik Wrocławskiej. W listopadzie 2018 r. laboratorium to zakupiło pierwszy w Polsce cytometr masowy Helios służący do analizy próbek, w których komórki znajdują się w zawiesinie – np. komórki krwi czy próbki hematologiczne od pacjentów z białaczką. Dzięki dużej muliparametrowości, możliwa jest bardzo dokładna analiza takich próbek, pod kątem znajdujących się w nich białek – podkreślił Michał Ciepielski z biura prasowego Politechnik Wrocławskiej.

Nowy sprzęt – moduł do obrazowania z wykorzystaniem cytometrii masowej zwany Hyperion – stanowi niejako rozbudowę cytometru masowego.

„Mówiąc obrazowo, Hyperion to moduł do robienia zdjęć, który nie posiada aparatu. Istotą jego działania jest laser UV o dużej mocy. W module umieszcza się slajd, na którym znajduje się preparat tkankowy, który wcześniej był wyznakowany przeciwciałami skoniugowanymi z metalami (w celu detekcji białek). Pod wpływem lasera UV następuje ablacja, czyli odparowanie materiału z powierzchni slajdu, fragmentu próbki o powierzchni 1 mikrometra kwadratowego” – wyjaśnił prof. Drąg.

Urządzenie jest wykorzystywane w ośrodkach badawczych na świecie m.in. do analizy tkanek nowotworowych. Dzięki takiej analizie dokładniej określane są zależności pomiędzy poszczególnymi białkami podczas rozwoju nowotworu. Również na Politechnice Wrocławskiej Hyperion będzie wykorzystywany w badaniach nad nowotworami.

Innym projektem badawczym z wykorzystaniem nowego urządzenia mają być badania zmierzające do przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Mają to być m.in. prace nad testem diagnostycznym choroby COVID-19 w oparciu o aktywność proteazy SARS-CO-2 Mpro.

„Planujemy opracować marker chemicznych, który będzie znakowany stabilnym izotopem wybranego metalu, tak by można go był wykorzystać w badaniach cytometrii masowej. Wykorzystanie systemu Hyperion pozwoli bardzo dokładnie określić poziom specyficzności markera np. w poszczególnych komórkach krwi pobranych od zdrowych pacjentów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy otrzymany marker będzie użyteczny w badaniach przesiewowych” – tłumaczył prof. Drąg.

Systemu Hyperion ma posłużyć też do szerokiej analizy immunologiczna próbek biologicznych. To badania o charakterze podstawowym, których celem będzie stworzenie dokładnego obrazu choroby w kontekście jej przebiegu oraz skuteczności wybranej metody leczenia.

W połowie marca br. laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym – proteazę SARS-CoV-2 Mpro, której działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. „Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz” – mówił wówczas naukowiec. Na przełomie kwietnia i maja badacz ogłosił kolejny przełomowy wynik: jego zespół jako pierwszy na świecie rozpracował kolejną proteazę, której zablokowanie powoduje zahamowanie wirusa. To proteaza SARS-CoV-2-PLpro.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

źródło: naukawpolsce.pap.pl/

PODZIEL SIĘ