Wrocław: na ul. Długiej powstaje nowy przystanek kolejowy

wdolnymslasku.com

Wrocław Szczepin – tak będzie się nazywał przystanek kolejowy i węzeł komunikacyjny, który powstaje w sąsiedztwie wiaduktu na ul. Długa. Inwestycja jest realizowana równolegle do budowy trasy tramwajowej przez Popowice.

Nowy przystanek Wrocław Szczepin budowany jest w pobliżu siedziby ZDiUM, na trasie z Wrocławia Głównego w kierunku Oleśnicy i Trzebnicy, między stacjami Wrocław Mikołajów i Wroclaw Nadodrze. Na ulicy i pod wiaduktem powstaje nowa trasa tramwajowa a wyżej na nasypie spółka PKP PLK buduje nowy punkt przesiadkowy między koleją a komunikacją miejską. Mieszkańcy miasta i aglomeracji zyskają dogodniejsze możliwości podróży.

– Słupy nowej sieci trakcyjnej, mur oporowy i miejsce na nowy tor to wyraźne efekty zmian. Zanim będą konstrukcje dwóch 200 m peronów, przy nasypie od strony ul. Portowej budowany jest mur oporowy z żelbetowych segmentów. Zabezpieczy on nasyp, na którym zostanie ustawiona platforma peronu. W miejscu zdemontowanego toru przygotowywane jest podłoże pod nową trasę. Montowane są nowe słupy dla sieci trakcyjnej. Przebudowane będą ok. 2 km torów i sieci trakcyjnej. Dla utrzymania sprawnych przejazdów, zostaną zamontowane urządzenia sygnalizacji ruchu kolejowego – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP PLK.

Przystanek Wrocław Szczepin to kolejny nowy przystanek we wrocławskiej aglomeracji. Dostęp do kolei zwiększyły już przystanki Mokronos Górny, Wrocław Grabiszyn, Wrocław Stadion, Wrocław Różanka. 5 kolejnych nowych przystanków zostanie wybudowanych na odnawianej trasie z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza Miłoszyc oraz w Iwinach na trasie w kierunku Strzelina.

Wartość inwestycji pn. „Budowa przystanku kolejowego Wrocław Szczepin na linii nr 143 wraz z przebudową wiaduktu kolejowego nad ul. Długą we Wrocławiu oraz niezbędną infrastrukturą” wynosi blisko 46 mln zł, w tym ponad 34,8 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych POIiŚ.

źródło: PKP PLK/ wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ