Dr Mieszkała: Obniżka cen gazu może spowolnić inflację i spowodować spadek cen w innych sektorach gospodarki


Po pięciu latach sporu z Gazpromem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało zwrot środków za zawyżanie cen gazu przez rosyjskiego giganta.  Na konto polskiej spółki wpłynęło ponad 6 miliardów złotych.

Pod koniec marca Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał rosyjskiemu Gazpromowi zwrócić Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu 1,5 miliarda dolarów za zawyżanie cen gazu.

– Dzisiaj mamy historyczny moment dla naszej firmy PGNiG – podkreślił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Historyczny, bo po 5 latach sporu PGNiG otrzymało środki – mówił Jerzy Kwieciński.

– Na nasze konta, na konta PGNiG, wpłynęło ponad 1,606 mld dolarów,  czyli ponad 6 mld zł – zaznaczył prezes PGNiG.

Wyrok oznacza, że Polska do końca kontraktu, czyli do 2022 roku, będzie płacić mniej za rosyjski gaz. Od dziś spadną o 10,5 proc. ceny błękitnego paliwa. Przez ostatnich 5 lat – jak przypomniał prezydent Andrzej Duda – te obniżki wyniosły aż 18 proc.

– To jest, proszę Państwa, bardzo poważna zmiana, którą odczuwać będą dzisiaj i w przyszłości każda rodzina w Polsce. Każda rodzina w Polsce, która używa gazu. Przede wszystkim te osoby, które gazem ogrzewają swoje domy, swoje mieszkania – akcentował Andrzej Duda.

W skali roku to oszczędność w wysokości nawet 1800 zł.

– To są konkretne pieniądze, które zostaną w portfelu polskich rodzin. Bardzo się z tego cieszę. To jest dla mnie prorodzinna polityka – zaznaczył prezydent RP.

Obniżka cen gazu może spowolnić inflację i spowodować też spadek cen w innych sektorach gospodarki – zwrócił uwagę ekonomista dr Krystian Mieszkała.

– Jeżeli ktoś prowadzi firmę i zapłaci niższy rachunek za gaz, to koszty jego działalności są niższe, zatem należy się spodziewać, że koszty świadczonych usług spadną – ocenił dr Krystian Mieszkała.  

Nasz kraj stawia także na dywersyfikację dostaw.

– Wreszcie ta dywersyfikacja w tej chwili staje się faktem. Mamy gazoport w Świnoujściu, który powiększamy w tej chwili. Budujemy Baltic Pipe i będą dostawy gazu z szelfu norweskiego. Będziemy stawiali gazoport w rozbudowywanym porcie w Gdańsku i będziemy całkowicie energetycznie suwerenni – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ