300 mln od rządu na nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Prezydent: To będzie szpital na najwyższym poziomie


Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że rząd przyznał 300 mln zł na budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Ma to być całkowicie nowy szpital onkologiczny na najwyższym poziomie.

Głowa państwa odwiedziła dziś Dolnośląskie Centrum Onkologii w Wrocławiu. Podczas briefingu prasowego podkreślił, że „300 mln zł zostało przyznanych przez Radę Ministrów na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego tutaj we Wrocławiu zrealizować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii”.

– Szpital, w którym będzie 700 łóżek; będzie blok operacyjny złożony z co najmniej 10, a prawdopodobnie 12 sal. Szpital, w którym będzie przeprowadzanych do 10 tys., a może nawet więcej, zabiegów operacyjnych rocznie, około 200 tys. zabiegów ambulatoryjnych- mówił Andrzej Duda. Jak poinformował prezydent, inwestycja obejmuje również budowę specjalnego centrum badawczo-rozwojowego, gdzie mają być prowadzone prace i badania nad nowymi technologiami leczenia nowotworów.

Jak wskazał Duda, jeśli wziąć pod uwagę wyzwania dla polskiej onkologii, wynikające z przewidywań ekspertów, jest to „zdecydowany krok w przyszłość, by ratować zdrowie i życie pacjentów a personelowi medycznemu umożliwić jeszcze lepszą służbę pacjentom, w bardziej godziwych warunkach, z lepszym wyposażeniem”.

Głowa państwa zaznaczyła, że choroby onkologiczne to wielkie wyzwanie; eksperci wskazują, że liczba zachorowań na choroby onkologiczne wzrośnie o 15 proc. na przestrzeni pięciu lat, zaś w ciągu najbliższej dekady – o 23 proc.

– W związku z tym przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną po to, by walczyć z chorobami onkologicznymi, by walczyć o zdrowie Polaków poczynając od działań o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, poprzez badania diagnostyczne i wczesną wykrywalność, poprzez najnowocześniejsze metody leczenia, poprzez rehabilitację, aż do wyzdrowienia lub opieki paliatywnej- mówił Andrzej Duda, dodając, że w to wyzwanie wpisana jest właśnie nowa siedziba Centrum.

– To inwestycja dla pacjentów, dla mieszkańców Dolnego Śląska. To jest dzisiaj, ale będzie jeszcze nowocześniejsza placówka o jeszcze większych możliwościach leczniczych odpowiadająca na wyzwania współczesności, która, mam nadzieję, na lata rozwiąże tutaj problemy- podkreślał.

Prezydent wskazał, że inwestycja ma już zapewnione finansowanie na poziomie 700 mln zł, z czego 300 mln zł stanowią pieniądze przekazywane decyzją polskiego rządu.

Jak dodał, nowa siedziba Centrum była “przez długie lata obiecywana Dolnemu Śląskowi, a dziś staje się faktem”.

Źródło: PAP/ telewizjare[ublika.pl

PODZIEL SIĘ