Wrocław: rusza remont torowiska w alei Hallera


Podpisano umowę na stworzenie zielonego torowiska w alei Hallera. W najbliższą sobotę wisienka na remontowym torcie. Podpisanie umowy na remont torowiska i pętli na Olszewskiego. 

Aleję Hallera będzie remontowała krakowska firma KZN Rail. Ten wykonawca już pracuje na Żmigrodzkiej. W obu miejscach powstanie wygłuszone zielone torowisko. Ma być ciszej i szybciej. Tramwaje po remoncie maja jechać z maksymalna prędkością 50 km na godzinę.

 O remont zabiegała Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek skarżąc się, że głośne przejazdy tramwaju są bardzo uciążliwe – mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezes MPK Krzysztof Balawejder. Przymierzano się do ustawienia ekranów akustycznych nie było jednak albo wystarczająco miejsca albo podziemne media uniemożliwiały postawienie konstrukcji. Optymalnym rozwiązaniem będzie zielone torowisko. Zakres prac zakłada wykonanie nowej konstrukcji i podbudowy. Wyremontowane zostaną przejazdy i przejścia.

Hallera będzie remontowana od skrzyżowania z ulicą Mielecką przy Centrum Handlowym Borek do wysokości ulicy Ojca Beyzyma. Wymienione zostanie 600 metrów torów w tym trudny fragment pod wiaduktem kolejowym i kładką dla pieszych. Nowa będzie także cała sieć trakcyjna na odcinku ok. 1600 m od Powstańców Śląskich do Beniowskiego, wraz z pętlą Grabiszynek. Przewidziano wymianę 28 słupów (przede wszystkim kratownicowych) oraz renowację pozostałych.

O zamówienie ubiegały się cztery firmy. Wszystkie oferty przekraczały budżet, ale MPK postanowiło dopłacić do najtańszej oferty. Przetarg wygrała firma KZN Rail, która zrealizuje prace za 8,8 mln zł brutto.

Prace zaczną się w najbliższą sobotę 11 lipca i potrwają do 19 sierpnia.

W kolejnym tygodniu wrocławski przewoźnik planuje podpisanie umowy na największy swój tegoroczny remont. Wymianę torowiska wraz z pętlą na Biskupin. Dziś wybrano firmę która remont przeprowadzi. Co ciekawe na 6 afer aż 5 mieściło się w zakładanym budżecie. MPK Wrocław było gotowe zapłacić 24,4 mln złotych tymczasem najmniejszą cenę zaoferował wrocławski wykonawca Zakład Sieci i Zasilania – 19,8 mln złotych i to on został zwycięzcą przetargu i z nim zostanie podpisana umowa na remont.

źródło: mpk

PODZIEL SIĘ