Wrocław: resort nauki przeznaczy 3,8 mln zł na uruchomienie laboratorium w PORT

domena publiczna

Resort nauki przeznaczy 3,8 mln zł na sfinansowanie uruchomienia laboratorium BSL-3 w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. W czwartek w siedzibie PORT we Wrocławiu decyzje w tej sprawie podpisał minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Dyrektor Instytutu Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu Andrzej Dybczyński powiedział, że przed laty laboratorium w fazie tworzenia, gdy jeszcze funkcjonowało w ramach EIT+, zostało źle wybudowane i niezbędna jest przebudowana, by mogło ono spełniać wymogi standardu laboratorium BSL-3.

„Potrzeba na to ok. 3,8 mln zł i prace mogą potrwać półtora roku. Laboratorium będzie elementem tworzonego w Łukasiewicz – PORT Centrum Diagnostyki Populacyjnej, pierwszym tego typu laboratorium w zachodniej Polsce, jednym z zaledwie kilku w całym kraju” – powiedział Dybczyński.

Na mocy podpisanej w czwartek decyzji szefa resortu nauki inwestycja otrzyma 3,8 mln zł z obligacji Skarbu Państwa przeznaczonych do dofinansowanie polskiej nauki.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podkreślił, że niewykorzystane zasoby badawcze są też stratą dla społeczeństwa, dlatego resort zdecydował się dołożyć potrzebne fundusze, by laboratorium o odpowiednim standardzie zaczęło działać.

„Na mocy podpisanej dziś decyzji te środki będą do wykorzystania, by zainwestować w to laboratorium, by podnieść je do standardu laboratorium BSL-3. I by wkrótce przystąpić do prac, badań, bo spodziewamy się, że owoce prac będą dobre i będziemy mogli to wykorzystywać w różnych ważnych produktach” – powiedział Murdzek.

Przypomniał, że w ostatnich miesiącach z powodu pandemii koronawirusa szczególnie dobitnie przekonaliśmy się o potrzebie rozwijania laboratoriów i badań w tym zakresie.

Już w połowie maja ogłoszono, że w Instytucie Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej, które będzie prowadzić badania w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla szeregu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych. Laboratorium BSL-3 ma być ważną częścią tego centrum.(PAP)

Autor: Roman Skiba

źródło: naukawpolsce.pap.pl/

PODZIEL SIĘ