Elektryczne hulajnogi, jako alternatywa dla komunikacji

Niewątpliwie bardzo dużym atutem użytkowania hulajnogi jest możliwość zaangażowania się w ochronę środowiska i przyczynienia się do mniej zakorkowanego miasta. Hulajnoga elektryczna jest, bowiem urządzeniem, które nie ma rury wydechowej, więc nie emituje trujących substancji do środowiska. Dzięki temu zmniejsza się emisja szkodliwych spalin, tlenków, pierwiastków ciężkich, gazów, CO2. Ponadto, możliwe jest ograniczenie szkodliwego hałasu w mieście, gdyż elektryczne hulajnogi poruszają się bardzo cicho. To my sami powinniśmy dawać przykład tego, jak dbać o środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem.

W wielu miastach Polski korki uliczne przyprawiają o zawrót głowy jej mieszkańców, a szczególnie kierowców. Większość osób rano pędzi do pracy, tracąc mnóstwo czasu na dojazd. Co ciekawe, większe korki mamy w Łodzi czy Warszawie niż w Londynie. Ponadto, Łódź, Kraków i Poznań stanowią pierwszą trójkę najbardziej zakorkowanych miast w Europie w kategorii do 800 tysięcy mieszkańców. Niestety, te wysokie miejsca, które udało nam się zająć, nie są podwodem do dumy. Badacze wyliczyli, że np. w Warszawie średnio każda podróż jest niemal o połowę dłuższa niż ta, którą moglibyśmy odbyć w godzinach nocnych, gdy korków nie ma. To bardzo długo. Patrząc na to, że do pracy dojeżdżamy codziennie, następnie wracamy, nie wspominając już o innych wyjazdach, czy to do sklepu, czy w odwiedziny do znajomych lub rodziny. A czas, to pieniądz, więc co zrobić by go nie marnować niepotrzebnie?

Alternatywą może być komunikacja miejska, która jeździ zazwyczaj omijając korki, jednak odjazdy i przyjazdy są tylko o kreślonych godzinach i zwykle jakąś część trasy trzeba przejść pieszo. Może, więc dobrym rozwiązaniem będzie elektryczna hulajnoga? Co więcej, hulajnoga jest na tyle mała i składana, że spokojnie podróż można połączyć z komunikacją miejską, szczególnie, jeśli punkt docelowy jest bardzo odległy. Wiele miast naszego kraju proponuje także wypożyczanie hulajnogi. Jest to bardzo wygodne, ponieważ hulajnogę po zakończonej podróży można zostawić na przykład na chodniku. Hulajnogi na ulicach miast Polski są pomysłem dosyć świeżym, bowiem na przykład w Japonii czy Czechach nikt nie ogląda się ze zdziwieniem widząc mężczyznę w garniturze, który jedzie na hulajnodze do pracy.

Ale zapewne już niedługo i u nas będzie podobnie. Wrocław jest przykładem miasta, które idzie z duchem czasu i może się pochwalić kilkoma firmami, oferującymi swoim mieszkańcom wypożyczenie tych jednośladów. Stanowi to niezwykle wygodną alternatywę dla komunikacji w mieście. Ponadto, podróżowanie po mieście hulajnogą ma, oprócz wymienionych, wiele innych zalet. Jeśli naszym celem jest jakieś miejsce w samym centrum miasta, utrudnieniem może być brak miejsc parkingowych. Z hulajnogą nie mamy takiego problemu, ponieważ parkujemy pod biurkiem, czy koło własnej szafki. Ponadto, jeżdżąc takim środkiem transportu, możemy korzystać zarówno z dróg rowerowych jak i chodników.

Niestety, hulajnogi elektryczne mają również swoją ciemną stronę, a mianowicie pozostawiają one ślad w środowisku pod postacią tzw. elektrośmieci. Bateria hulajnogi ma swoją żywotność i prędzej czy później się wyczerpie, co powoduje, że hulajnoga wyląduje w koszu.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: praca.trojmiasto.pl

PODZIEL SIĘ