Niewłaściwy sposób odżywiania wywołuje raka?


Za blisko trzydzieści pięć procent wszystkich zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi odpowiada nieprawidłowa dieta.

Nowotwory występowały rzadko u ludów pierwotnych, które odżywiały się w rozsądny sposób. Dopiero pod wpływem nawyków żywieniowych panujących w naszym społeczeństwie dobrobytu, które opierają się na konsumpcji zbyt dużych ilości białka zwierzęcego i tłuszczu, zapadalność na choroby nowotworowe gwałtownie wzrosła i ta tendencja wciąż się utrzymuje. W ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat ryzyko zachorowania na raka piersi wzrosło dwukrotnie, a choroba ta atakuje coraz młodsze kobiety.

W samych Niemczech zapada na nią co ósma kobieta, rocznie zaś umiera z jej powodu dziewiętnaście tysięcy kobiet. Wśród mężczyzn wzrosła liczba zachorowań na uwarunkowanego niewłaściwą dietą raka prostaty. W Stanach Zjednoczonych w ciągu ośmiu lat liczba chorych wzrosła z dwudziestu siedmiu do czterdziestu jeden tysięcy. W Niemczech na ten typ nowotworu umiera rocznie dwanaście tysięcy mężczyzn. Podobnie alarmujące dane dotyczą raka jelita, na którego tylko w Niemczech zapada czterdzieści osiem tysięcy mężczyzn i kobiet w ciągu roku, przy czym z tego powodu umiera dwadzieścia jeden tysięcy chorych. Mieszkańcy Zachodu wydają majątek na prowadzenie niezdrowego trybu życia, później zaś na leczenie swoich chorób. Żeby sprawiedliwości stało się zadość, mieszkańcy uboższych krajów rzadziej zapadają na nowotwory.

Przyczyn wzrostu zachorowań należy się doszukiwać w podwyższonej konsumpcji tłuszczu i białka zwierzęcego. Wysokie spożycie tłuszczu wiąże się z rozwojem nowotworu jelita grubego, piersi, trzustki i gruczołu krokowego. W krajach uprzemysłowionych jedna osoba spożywa sto gramów tłuszczu dziennie – głównie w postaci mięsa i wędlin. Nadmiar tłuszczu w diecie wymaga obecności dużych ilości soków trawiennych, w tym również kwasów żółciowych, które są rozkładane przez florę jelitową na substancje rakotwórcze. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (Vanguard Study) w trzech dużych miastach USA dowiodły, że ryzyko zachorowania na nowotwór można obniżyć o dwadzieścia, dwadzieścia pięć procent pod warunkiem ograniczenia konsumpcji tłuszczu. Potwierdzają to wyniki innych badań, na przykład nad nowotworem piersi, zgodnie z którymi dieta wegetariańska wyraźnie obniża ryzyko zachorowania.

Źródło: Wydawnictwo Esprit/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ