Wrocław: otwarto ciekawą wystawę pt. „Droga ku wolności”

W holu Dworca Głównego otwarto ciekawą wystawę pt. „Droga ku wolności”. Kilkanaście rysunków obrazuje najważniejsze wydarzenia dla Polski od zakończenia II Wojny Światowej do dzisiaj.

Wystawa wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” o czym mówili jej autorzy, Krzysztof Brynecki projektant  niemal wszystkich grafik „Tygodnika Solidarność” i red. Mateusz Kosiński tej gazety – autor scenariusza. Rysownik i dziennikarz swoją opowieść przedstawili w formie  komiksu. Oni też zainicjowali wystawę na wrocławskim Dworcu Głównym PKP.

Przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso zauważył, że „Droga do wolności” usytuowana jest w strategicznym miejscu. Takich miejsc Polacy zawsze szukali.

Niby o Solidarności wszyscy coś wiemy i jest ona rozpoznawalna na całym świecie, ale historia jej nie jest do końca odkryta (…). Młodzi ludzie przyjeżdżający do wrocławskich szkół będą mogli zapoznać się z historią „Solidarności”. Może dla kogoś stanie się inspiracją do pogłębiania wiedzy i podjęcia działań badawczych, które przyczynią się do odkrycia do tej pory nieznanych kart naszego Związku

Z kolei Tadeusz Szulc dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu i jednocześnie gospodarz miejsca wyraził wdzięczność za to, że „możemy brać udział w tym wydarzeniu”.

Wrocławski dworzec jest miejscem, gdzie codziennie przechodzą tłumy ludzi. Tym bardziej cieszę się, że będą oni mogli się z wystawą zapoznać. Jest ona przedstawiona w bardzo przystępny sposób w szczególności dla młodszego pokolenia, które tamtych wydarzeń nie pamięta.

Przygotowana przez „Tygodnik Solidarność” wystawa to plastyczne przedstawienie drogi ku wolności, ale jaka ona była? Kto był i pozostał autorytetem? Czy idee ruchu solidarnościowego – jednakowe dla inteligencji, robotników i rolników pozostały? To ważna wystawa i ukazana w niebanalny sposób. Dużym powodzeniem cieszyła się w Warszawie, Krakowie i Lublinie. We Wrocławiu będzie dostępna do końca września.