Dr Mieszkała: w większości przypadków emerytury są na niskim poziomie 

Niespełna dwa tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do milionów seniorów zapewnił, że mimo zagrożeń gospodarczych, wywołanych pandemią, waloryzacja rent i emerytur nastąpi – tak, jak zapowiadano. Rząd nie wycofa się z 13. i 14. emerytury.

„Chcę z całą mocą podkreślić, że właśnie środki na emerytury zagwarantowaliśmy w nowej ustawie budżetowej w pierwszej kolejności. W czasie kryzysu to osoby najbardziej potrzebujące i najbardziej zagrożone konsekwencjami epidemii powinny mieć pewność jutra. Emerytury – te, które już państwo otrzymują i te, które nasz rząd obiecał – trafią do seniorów. (…)” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Z waloryzacji rent i emerytur skorzysta ponad 9 mln 700 tys. osób – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– W przyszłorocznym budżecie mamy zapewnioną waloryzację na poziomie 3,54 proc. Na to się składa wskaźnik wynagrodzeń, jak i inflacja. To średnio będzie wychodziło 46 zł przy najniższej emeryturze. Jednocześnie chcemy podnieść minimalną emeryturę o kwotę 50 złotych. I będzie zmiana ustawy w tym zakresie. Tak, jak minimalna emerytura dzisiaj wynosi 1200 zł, to w przyszłym roku wynosiłaby od 1 marca 1250 złotych – powiedział Stanisław Szwed.

Również wartość 13. emerytury – zapisanej już ustawowo – jak i 14. emerytury, która ma być wypłacana na jesieni przyszłego roku, wynosiłaby 1250 złotych.

– 14. emerytura będzie trochę ograniczona limitem wysokości, do których będzie ta emerytura 14. należała. To będzie kwota 2900 zł. czyli osoby, które do kwoty 2900 zł. mają świadczenie emerytalne otrzymają 14. emeryturę. Ci, którzy mają wyższą, tej emerytury nie otrzymają – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Działania rządu na rzecz emerytów i rencistów są widoczne i potrzebne – ocenił ekonomista dr Krystian Mieszkała.

– W granicach 2014 roku waloryzacja nie przekraczała 3 czy też 5 procent, a dzisiaj widzimy, że już przekracza 8 procent. 13. emerytura i wszystkie świadczenia, które państwo wypłaca niewątpliwie polepszają sytuację emerytów, ponieważ w większości przypadków emerytury są na niskim poziomie – podkreślił dr Krystian Mieszkała.

źródło: radiomaryja.pl