Wkrótce kolejne ułatwienia dla kierowców

MP most

Wkrótce kolejne ułatwienia dla kierowców. Zatwierdzony pakiet deregulacyjny oznacza zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, likwidację karty pojazdu oraz ułatwienia przy rejestracji auta. Zmiany przygotowały Ministerstwo Infrastruktury i  Ministerstwo Cyfryzacji.

Tak wyglądała kontrola drogowa jeszcze dwa lata temu:

– Trzeba było mieć prawo jazdy, dowód osobisty i dowód rejestracyjny samochodu, bo jeżeli nie miało się tych dokumentów, to wóz zostaje na poboczu, jak policja złapie i odprowadza lawetą – mówił pan Henryk.

Teraz spotkanie kierowcy z policjantem na drodze wygląda nieco inaczej – wskazuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie – poinformował minister.

– Te dane policja może zweryfikować w systemie – dodał mł. insp. Sebastian Gleń.

Prawo jazdy podczas kontroli jest dziś w dalszym ciągu wymagane – podkreśla rzecznik prasowy małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

– Za brak tego dokumentu przy sobie grozi mandat karny w wysokości 50 złotych – mówił rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Jednak za niespełna trzy miesiące, dokładnie od 5 grudnia, ten dokument nie będzie nam już fizycznie potrzebny. To wszystko dzięki nowelizacji Kodeksu Drogowego.

– Każdy kierujący pojazdem będzie mógł po Polsce, tylko i wyłącznie po Polsce, poruszać się bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Wszelkie dane kierowców będą dostępne w systemie ewidencji kierowców. W razie jakiejś kontroli policjanci czy inne służby będą miały do nich dostęp – zapewnił wiceminister infrastruktury Rafał Weber [czytaj więcej]. 

Zadowolenia z inicjatywy nie kryją kierowcy.

– Bardzo dobra sprawa. Popieram to – ocenił pan Henryk.

– Miałem takie zdarzenie, około 15 lat temu, że nie mogłem znaleźć dokumentów, musiałem być nagle w pracy i zatrzymała mnie policja. Dostałem mandat, dlatego to jest dobra rzecz w tej chwili, że nie trzeba mieć ze sobą dokumentów. Bardzo dobry pomysł – stwierdził pan Dariusz.

Dostęp do naszych dokumentów on-line ułatwia mobilna aplikacja mObywatel.

– Dzięki tej aplikacji możemy uzyskać wgląd do elektronicznej wersji dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego pojazdu, danych dotyczących ubezpieczenia OC pojazdu. W przyszłości ma być także możliwość odwzorowania elektronicznego prawa jazdy – poinformował mł. insp. Sebastian Gleń.

Zniesienie wymogu posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy to nie jedyne ułatwienie dla kierowców i właścicieli pojazdów proponowane przez rząd.

– Likwidujemy kartę pojazdu oraz nalepkę kontrolną – powiedział Rafał Weber.

Przepis ma wejść w życie we wrześniu 2022 roku – informuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber. I dodaje, że pomysł pozytywnie odbije się na kieszeniach obywateli.

– Koszty wyrobienia karty pojazdu czy nalepki kontrolnej to prawie 100 złotych. Także ta kwota pozostanie w kieszeni właścicieli pojazdów i nie będzie ona wydatkowana w momencie rejestracji pojazdu – zapewnił wiceminister.

Na tym jednak nie koniec.

– Jest możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu wtedy, kiedy on jest na tyle uszkodzony, że wymaga dłuższego okresu naprawczego. Czasowo pojazd lekki można wyrejestrować między 3 a 12 miesięcy, wtedy nie ponosi się żadnych opłat z nim związanych, ale też nie wolno tego pojazdu użytkować – dodał Rafał Weber.

W tzw. pakiecie deregulacyjnym znalazły się także m.in.: możliwość rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania, czy możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

źródło: radiomaryja.pl