Huragan Sally atakuje USA. Kieruje się na wybrzeże Zatoki Alabamskiej

Twitter/@TheSun

W środę rano Huragan Sally uderzył w Alabama’s Gulf Coast jako huragan kategorii 2, rozprzestrzeniając silne wiatry w głąb lądu w całym regionie – poinformował Reuters.

Huragan spowodował rozległe powodzie, w tym w centrum Pensacoli na Florydzie. W niektórych częściach wybrzeża można było zaobserwować wodę sięgającą 90 cm.

More from Main Street #Pensacola #HurricaneSally pic.twitter.com/hdtuZchfyQ

— Rob Marciano (@RobMarciano) September 16, 2020

Porywy wiatru towarzyszące huraganowi osiągały prędkość 165 km/h, co również spowodowało rozległe zniszczenia. Jak podało Narodowe Centrum Huraganów w raporcie doradczym, wichura stwarza ryzyko zagrażającej życiu powodzi wzdłuż części wybrzeża.
Ponad 430 tys. domów i firm pozostaje obecnie bez prądu w Alabamie i na Florydzie.
Urzędnicy z całego Południa wezwali mieszkańców nisko położonych terenów do schronienia się przed deszczem i wiatrem. W Pensacoli podmuchy wiatru osiągały nawet 130 km/h.

Downtown Pensacola is UNDERWATER @weatherchannel @NWSMobile @cityofpensacola #Hurricane #sally #Florida pic.twitter.com/P0xgBo4joD

— Chris Bruin (@TWCChrisBruin) September 16, 2020

Sally jest osiemnastą w tym roku burzą na Atlantyku i ósmą tropikalną burzą lub huraganem, który uderzył w Stany Zjednoczone.

– Szacuje się, że szkody Sally osiągną od 2 do 3 miliardów dolarów – powiedział Chuck Watson z Enki Research, który śledzi tropikalne burze i modeluje koszt ich uszkodzeń. Szacunki te mogą wzrosnąć, „jeśli najsilniejsze opady wystąpią na lądzie” -dodał.

Porty, szkoły i przedsiębiorstwa wzdłuż wybrzeża zostały już zamknięte.

Firmy energetyczne zamknęły również ponad jedną czwartą amerykańskiego wydobycia ropy i gazu na morzu w Zatoce Meksykańskiej, a niektóre rafinerie wstrzymały lub spowolniły działalność.

Listen to these intense winds as Hurricane #Sally sits just miles to my west here in Fort Walton Beach. #FLwx pic.twitter.com/uWAADkmcg0

— Tyler Sebree (@TylerWSFA12) September 16, 2020

źródło: Telewizja Republika