Europoseł Anna Zalewska: ustawa futerkowa nie będzie przysłowiowym gwoździem do trumny obozu rządzącego

Czy projekt ustawy zwany „piątką Kaczyńskiego” spowodował kryzys w obozie rządzącym? Europoseł Anna Zalewska jest pewna, że ustawa futerkowa nie będzie przysłowiowym gwoździem do trumny obozu rządzącego. 

Mam nadzieję, że to nie jest rozpad Zjednoczonej Prawicy, mówi europoseł Zalewska w rozmowie WP u red. Michała Wróblewskiego – w programie Tłit.

Taką mam nadzieję! W czwartek w Sejmie było trudno ale wierzę, że Jarosław Kaczyński, który przeprowadził Zjednoczoną Prawicę przez wiele wygranych wyborów, ale też i wiele raf, ma pomysł aby podejmować decyzje, które nas będą konsolidować. Nie ma takiej sytuacji, która nie mogłaby się skończyć pozytywnie. Wierzę w SP i Porozumienie, że znajdą drogę aby zachować zjednoczenie dla polskiej prawicy – dla dobra Polaków. Przez pięć lat było wiele sytuacji, które pokazywały, że jesteśmy koalicją a nie monolitem i prezes Jarosław Kaczyński zawsze pokazywał rozwiązanie.

Anna Zalewska o zawieszeniu członkostwa w Klubie PIS.

Słyszałam wypowiedź Ryszarda Terleckiego ale mam duży dystans do informacji prosto z klubu. Wstrzymałabym się od komentowania. Kiedy podejmuje się decyzja o dyscyplinie, to każdy musi liczyć się z konsekwencjami niepodporządkowania się.

Napięcia związane z ustawą futerkową pomiędzy poszczególnymi posłami i partiami a także społeczeństwem przesłaniają normalną pracę rządu. Poza tym właśnie teraz rozstrzygają się ważne sprawy, jak prawo klimatyczne, sytuacja na Białorusi czy Nord Stream 2, i to wszystko w kontekście spraw dziejących się w Parlamencie Europejskim. Interesy Polski ale też krajów członkowskich zeszły na plan dalszy.

Prawo klimatyczne zostało przegłosowane w takim kształcie, że stało się zagrożeniem nie tylko dla polskiej gospodarki, ale dla całej europejskiej gospodarki. Nie wiemy jakie będą skutki społeczne i gospodarcze. Oprócz tego jest nieuczciwe w stosunku do RE. Urzędnicy postawili tezy a nie potrafili udowodnić ile te tezy będą kosztować.

PODZIEL SIĘ