Zastępca GIS: do normy wracają obowiązkowe szczepienia na rotawirusy

Zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska poinformowała, że realizacja szczepień ochronnych, która wiosną była czasowo ograniczona z powodu epidemii, wróciła już do normy.

Kucharska uczestniczyła w zorganizowanej debacie online „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”. Dyskusja była poświęcona rozszerzeniu kalendarza szczepień obowiązkowych o szczepienie przeciw rotawirusom.

Zastępca GIS przypomniała, że w marcu zalecono czasowe ograniczenie realizacji szczepień u dzieci w ramach programu szczepień ochronnych, natomiast w kwietniu je wznowiono.

– Po schodzeniu szczepionek ze stanów magazynowych widzimy, że szczepienia ochronne, ich realizacja, wróciła do normy – powiedziała Kucharska.

– Myślę, że w nowym roku szkolnym, wraz z nową strategią ministra zdrowia dotyczącą zaangażowania lekarzy rodzinnych i realizację świadczeń sytuacja będzie się tylko poprawiać – dodała.

Odnosząc się do rozszerzenia kalendarza szczepień o szczepienie przeciw rotawirusom, wskazała, że m.in. GIS i działająca przy nim Rada Sanitarno-Epidemiologiczna od lat się o to starała:

– Ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie szczepień obowiązkowych – przypomniała.

Obowiązek szczepień najmłodszych będzie miał zastosowanie wobec dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r. Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku objęte będą także dzieci od 6. do 24. tygodnia życia.

Źródło: Telewizja Republika