Wrocław: Rusza budowa Alei Wielkiej Wyspy

Jest już zgoda na budowę Alei Wielkiej Wyspy. W 2023 roku połączy ona Krzyki z Biskupinem i Sępolnem.

Nowa trasa pozwoli kierowcom dotrzeć od al. Armii Krajowej do ul. Mickiewicza. To jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji drogowych we Wrocławiu. Właśnie otrzymała ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej o natychmiastowej wykonalności.

– Dzięki temu możemy już rozpoczynać przekazywanie wykonawcy działek, na których będzie prowadzona inwestycja – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. – Jak tylko zakończy się ten etap, ruszą prace budowlane. Na ukończenie całego przedsięwzięcia mamy 26 miesięcy bez miesięcy zimowych. Na pewno droga ta będzie gotowa do użytku w 2023 r. Planowo inwestycja rozpoczęłaby się wcześniej, jednak plany pokrzyżowała nam pandemia – dodaje.

To nie będzie obwodnica

Łączna długość Alei Wielkiej Wyspy to 3,4 km. Powstanie również 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych.

– Na pewno droga ta nie stanie się żadną obwodnicą – twierdzi Krzysztof Świercz. – Obniżona nośność na przeprawach sprawi, że nie będą mogły poruszać się po niej duże samochody ciężarowe. Poza tym, w przeważającej części będzie posiadała po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Najbardziej skomplikowaną i czasochłonną częścią całego przedsięwzięcia będzie budowa mostu nad Odrą, którego długość wyniesie blisko 700 metrów. Powstanie również most nad rzeką Oławą o długości ponad 350 metrów. Na każdym z nich zaplanowane są chodniki i ścieżki rowerowe. Konieczna będzie także rozbudowa wiaduktu nad ul. Krakowską i budowa nowych takich obiektów nad ulicami: Wilczą, Międzyrzecką i Wittiga. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z ul. Olszewskiego, Dembowskiego i Mickiewicza.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Banimex Sp. z o.o. Jej koszt to 234 mln złotych

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ