Podatek od supermarketów będzie wprowadzony?


Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznała, że polski podatek od supermarketów nie narusza unijnego prawa.

Ustawa o podatku handlowym została przyjęta już w 2016 roku, ale przepisy zaskarżyła Komisja Europejska.

– Ten podatek jest progresywny, a więc jest bardzo korzystny dla małych i średnich przedsiębiorstw – podkreślił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

I to budziło największe zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która podatek dla supermarketów uznała za wsparcie państwa dla małych sklepów. Już raz TSUE oddalił te oskarżenia. Komisja się odwołała, a teraz rzecznik TSUE podtrzymała wcześniejszy wyrok.

– Opodatkowanie od dochodu jest kwestią zasadniczą i najbardziej uczciwą w tym momencie, ponieważ zdrowa gospodarka polega na konkurencji, ale konkurencji równej i w momencie, kiedy sklep wielkopowierzchniowy płacił podatki bardzo niskie lub praktycznie wcale, nie była to równa konkurencja ze sklepami o mniejszej powierzchni – wyjaśnił Artur Beń, ekonomista.

Markety mogą jednak podnieść swoje ceny, a wtedy podatek może odbić się na klientach.

Przewodniczący handlowej „Solidarności” Alfred Bujara uspokaja.

– Nie przewiduję negatywnych skutków handlu, ani podwyżek cen, bo przecież mamy ceny podobne do tych w Europie Zachodniej, a więc nie ma powodów do tego, żeby ceny były z tego tytułu podwyższane w Polsce, a zauważmy, że koszty osobowe, koszty pracownicze w Polsce są czterokrotnie niższe – zaznaczył Alfred Bujara.

 

Z kolei dr Krystian Mieszkała, ekspert od prawa podatkowego uważa, że niezadowolenie korporacji może wynikać z faktu, że jest to podatek o charakterze przychodowym zatem bardzo trudno będzie unikać jego płacenia.

-Korporacje do perfekcji opanowały uchylanie się od opodatkowania za pomocą  agresywnych optymalizacji podatkowych w przypadku podatków dochodowych. Zatem nowy podatek doprowadzi do efektywnego opodatkowania korporacji – mówi portalowi wDolnymŚląsku.com dr Krystian Mieszkała. I dodaje, że warto przypomnieć badania GUS z 2012 roku. – W Polsce zarejestrowanych firm z udziałem kapitału zagranicznego było ponad 25 tys. i tylko 49 proc. z nich wykazało zysk. Zagraniczne firmy zapłaciły podatek w wysokości 8,5 miliarda złotych, co stanowiło tylko 0,68 procent przychodu tych firm.

Stanowisko rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku Trybunału. Choć Trybunał może wydać inny wyrok, to jednak zazwyczaj przychyla się do opinii rzecznika.

źródło: TV Trwam News

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ