Niedzielski: szpitale tymczasowe mają powstać w każdym mieście wojewódzkim

fot. flickr.com
Przygotowujemy koncepcję szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim; w 7 miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca, gdzie takie szpitale powstaną – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponadto część szpitali powiatowych będzie przekształcona w szpitale zakaźne.
W Programie 3 Polskiego Radia szef MZ podkreślił, że szpitale tymczasowe mają dopełnić istniejącą infrastrukturę. „Siedem miast jest bardziej zaawansowanych. Tu chodzi o Warszawę, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk – tam już są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie takie szpitale będą powstawały. W weekend poprosiliśmy wojewodów tych województw o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali tymczasowych. One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON” – poinformował Niedzielski. Dodał, że w Warszawie rozpatrywane są dwie lokalizacje.

 

Minister zdrowia zaznaczył, że tworzenie szpitali tymczasowych nie są jedynymi działaniami mającymi na celu zwiększenie dostępności łóżek.

„Podjęliśmy trzy strumienie działań. Będziemy przekształcali szpitale powiatowe – nie będą to szpitale jednoimienne, tylko szpitale typowo zakaźne. Mają zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19. NFZ razem z wojewodami przez cały weekend pracował nad zdefiniowaniem listy takich szpitali. Tutaj potencjał to jest mniej więcej 10 tys. łóżek, które zasiliłyby walkę z COVID-19” – powiedział Niedzielski. Wyjaśnił, że jeżeli w okolicy są dwa szpitale powiatowe, jeden z nich będzie miał funkcję COVID-ową.

Inny kierunek działań – poinformował szef MZ – który według szacunków „powiększy bazę łóżek o mniej więcej 3 tys.”, to będzie przekształcenie dużych oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich w „około 30 proc. na cele COVID-owe”.

Kolejnym działaniem – powiedział Niedzielski – będzie też włączenie prywatnej służby zdrowia do walki z COVID-19.

(PAP)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ