Premier Morawiecki: Nie idziemy drogą państw, które kolejny raz wprowadzają całkowity lockdown

Ministerstwo Zdrowia podaje, że na dzisiaj mamy ponad 8 tys. potwierdzonych zachorowań na covid-19 i 49 zgonów. Rząd rozważa dostosowanie obiektów sportowych na potrzeby szpitali polowych. W pierwszej kolejności muszą je mieć Warszawa i Kraków. Wojewoda dolnośląski nie wyklucza powstanie szpitala polowego we Wrocławiu.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na medyczny periodyk The Lancet, który ukazał się 15 października, a w nim tekst pt. „Scientific consensus on the Covid-19 pandemic: we need to act now”. Obostrzenia, które wprowadził rząd zbiegają się z oceną sytuacji amerykańskich badaczy. Premier uważa, że jest to faktyczny konsensus naukowy w sprawie wirusa z Wuhan a zalecenia amerykańskich naukowców, którzy badali próbki polskiej populacji zarażonej covid-19, zbiegły się z ogłoszeniem przez rząd ograniczeń na terenie RP.

Zarówno naukowcy jak i premier mają identyczne zdanie w sprawie zachowania się społeczeństwa w nowej rzeczywistości. – Transmisje można spowolnić przez zachowanie fizycznego dystansu, noszenie maseczek, częste mycie rąk i twarzy, unikanie zatłoczonych i słabo wentylowanych miejsc z jednej strony, z drugiej błyskawiczne testowanie, śledzenie kontaktów i izolowanie zakażonych – mamy aplikację covid-19 – są kluczowe dla ograniczenia transmisji.

Nie poszliśmy błędną drogą budowania tzw. zbiorowej odporności, mówi premier Mateusz Morawiecki.

Nie idziemy też drogą państw, które kolejny raz wprowadzają całkowity lockdown. Idziemy drogą środka, ale zahamowanie zachorowań jest w naszych rękach. To kwestia osobistej odpowiedzialnej postawy DDM (dystans, dezynfekcja, maska) i wietrzenie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ