-2.2 C
Wrocław
Gdzie chcą pracować młodzi ludzie? Co na to duże korporacje?

Gdzie chcą pracować młodzi ludzie? Co na to duże korporacje?

Z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. „Generacja Z: Miejsce pracy liderów jutra” wynika, że nie wszyscy przedstawiciele pokolenia Z (pokolenie ludzi urodzonych w drugiej połowie lat 90. i po 2000 roku, dopiero wkraczających na rynek pracy) marzą o pracy w ścisłym centrum. Od czego to zależy?  

Pokolenie Z to ludzie urodzeni na przełomie XX i XXI wieku nie pamiętający świata bez internetu i portali społecznościowych. Według jednych źródeł tę generację datuje się od 2000 roku po dzień dzisiejszy, a według innych źródeł, ludzie z pokolenia Z rodzili się już w roku 1998, a koniec pokolenia Z datuje się na 2010 rok.

W badaniu przeprowadzonym przez Cushman & Wakefield we współpracy z firmą Antal aż 44% wszystkich respondentów wskazało, że najbardziej preferowaną lokalizacją przyszłego miejsca pracy jest ścisłe centrum. Największe zainteresowanie taką lokalizacją przyszłego biura wykazują studenci kierunków ekonomicznych (44%), najmniejsze natomiast, studenci kierunków inżynieryjnych (31%). Centrum jest też wymarzonym miejscem do pracy dla większości studentów kierunków IT (42%).

18% wszystkich badanych odpowiedziało, że wolałoby pracować na obrzeżach miasta lub na przedmieściach, a 8% przy drogach wylotowych z miasta, przy czym największe zainteresowanie tymi lokalizacjami wykazują studenci kierunków inżynieryjnych. Ponadto, 15% wszystkich badanych wybrałoby na swoje miejsce pracy duże skupiska budynków biurowych, jak np. Służewiec w Warszawie, Czerwone Maki w Krakowie, czy okolice ulicy Legnickiej we Wrocławiu.

Dwa najważniejsze dla „Zetek” aspekty wynikające z lokalizacji miejsca pracy to dostęp do transportu publicznego i czas dojazdu. Dla 94% ankietowanych czas dojazdu do miejsca pracy jest „bardzo ważny” lub „raczej ważny”, a dla 91% równie istotny jest dobry dojazd komunikacją publiczną. Ponad połowie badanych zależy na bliskości punktów gastronomicznych oraz terenów zielonych. Warto zauważyć, że bliskość parków, lasów oraz innego typu miejsc wypoczynku i rekreacji okazała się ważniejsza dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy (64%) niż tych, które posiadają już doświadczenie zawodowe.

Większość ankietowanych na pierwszym miejscu stawiała pracę w ścisłym centrum, co jest spójne z najważniejszymi aspektami wpływającymi na wybór lokalizacji miejsca pracy, jakimi są czas dojazdu z miejsca zamieszkania i dostępność komunikacji publicznej. Oczekiwania pokolenia Z są spójne z trendem obserwowanym na warszawskim rynku biurowym, gdzie obecnie 84% całkowitej aktywności deweloperskiej jest zlokalizowana w dobrze skomunikowanej w strefie centralnej.
– podsumowuje Katarzyna Lipka, Dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, Cushman & Wakefield.

Źródło: niezalezna.pl, infowire.pl, cushwake.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ