Papież mianował nowego biskupa Galii. To były komandos

Biskup Olivier de Germay, były komandos, decyzją papieża Franciszka został nowym metropolitą Lyonu, tzw. prymasem Galii. O nominacji poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Media zwracają uwagę na dość ciekawy życiorys dotychczasowego biskupa Ajaccio.

Arcybiskup Olivier de Germay de Cirfontaine urodził się 18 września 1960 r. w Tours, jako syn generała dywizji Christiana de Germay. W młodości kontynuował rodzinną tradycję, ponieważ po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej rozpoczął nauke w Liceum Wojskowym w La Flèche, a następnie trafił do Specjalnej Szkoły Wojskowej w Saint-Cyr-Coëtquidan. Tam zdobył dyplom inżyniera, a także stopień kapitana wojsk spadochronowych.

W 1991 r. komandos wstąpił do seminarium duchownego, a tam uczestniczył w kursie przygotowawczym oraz w pierwszym cyklu w Seminarium Duchownym w Paray-le-Monial. Drugi cykl spędził w Seminarium Uniwersyteckim Piusa XI oraz w Instytucie Katolickim w Tuluzie. Później trafił do Seminarium Francuskiego w Rzymie. W Instytucie Jana Pawła II Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej.

W maju 1998 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę w tej diecezji. Był m.in. duszpasterzem skautów. W lutym 2012 r. papież Benedykt XVI mianował ks de Germay biskupem Ajaccio – stolicy Korsyki. 14 kwietnia tego samego roku duchowny przyjął sakrę biskupią. Jest członkiem Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Wiernych Świeckich w ramach Konferencji Episkopatu Francji.

W styczniu 2013 r. hierarcha brał udział w manifestacji przeciwko legalizacji tzw. „małżeństw homoseksualnych”, w 2017 r. zainicjował budowę kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II na terenie swojej diecezji, rok później wraz z innymi biskupami sprzeciwił się liberalizacji ustawy dopuszczającej eutanazję.

20 grudnia odbędzie się ingres nowego prymasa Galii. Zawołaniem biskupim ks. Oliviera de Germay są słowa z Listu św. Pawła do Galatów: „Chrystus umiłował Kościół”.

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ