RAZEM ŚWIĘTUJMY NIEPODLEGŁOŚĆ

marszflag.jpg

W środę (11 listopada) 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęło się już we wtorek. W szkołach uczniowie śpiewali hymn. Z kolei Roman Dmowski, jeden z ojców polskiej niepodległości, został patronem dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Na holu głównym dworca miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

roczystość miała miejsce w szczególnym czasie, bo w przededniu 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Dwa lata temu obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wiemy, kto przyczynił się do tego, żeby Polska sto lat temu, po wielu latach niewoli, tę niepodległość odzyskała – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Roman Dmowski to jeden z najwybitniejszych polskich działaczy niepodległościowych. To przywódca Komitetu Narodowego Polski, pisarz polityczny, dyplomata, lider Narodowej Demokracji. Od małego związany był z warszawską Pragą. Urodził się i mieszkał na Kamionku.

– To jest niewątpliwie patron tego miejsca, który szczególnie sobie na to zasłużył, żeby warszawska Praga o nim pamiętała i żeby także ci wszyscy podróżni, którzy przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz, i którzy tutaj się odnajdują, by wkroczyć do Warszawy bądź z niej wyjechać, by mogli poczuć wielkość osoby Romana Dmowskiego – zaznaczył prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

To nie pierwsza uroczystość nadawania imion dworcom kolejowym. W ostatnich pięciu latach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z PKP S.A. stara się instytucjonalizować polską pamięć i polską historię.

– Rozpoczęliśmy ten proces od Dworca Centralnego, który nosi imię Stanisława Moniuszki. Drugim w kolejności jest dworzec Warszawa Wschodnia imienia Romana Dmowskiego. Ale to z pewnością nie ostatnie nasze działanie – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości będzie inne niż zwykle. Zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy będą mogli włączyć się w świętowanie we własnych domach. W przededniu święta dzieci z 13 tysięcy szkół i placówek oświatowych połączyły się zdalnie, by razem odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko to w ramach akcji „Szkoła do hymnu” – mówił minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

– Dziękuję za to spontaniczne śpiewanie hymnu, niełatwe, bo na odległość śpiewa się bardzo trudno, trudno o synchronizację, ale tym bardziej jest to wzruszające w przededniu rocznicy odzyskania niepodległości w 2020 roku – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

W środę (11 listopada) oficjalne uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę. Następnie uroczystości przeniosą się na plac Józefa Piłsudskiego. Do wspólnego śpiewania hymnu zachęca dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

– Co roku zapraszamy wszystkich Polaków w Polsce, ale też poza granicami kraju, gdziekolwiek się znajdują, żeby 11 listopada o godz. 12.00 odśpiewali polski hymn. Polski hymn, który nas najbardziej jednoczy i pokazuje naszą wspólnotę. Zachęcamy wszystkich do pozostania w domu, nikogo nie namawiamy do wychodzenia na zewnątrz. Jest to zgodne z polityką pandemiczną, żebyśmy nie ryzykowali spotkań niepotrzebnych. Hymn możemy śpiewać w domu – wskazał Jan Kowalski.

Święto Niepodległości to od ponad 100 lat jeden z najważniejszych dni każdego Polaka. Mimo trwającej pandemii niech to święto będzie świętem radości, dumy i siły wspólnoty.

źródło: TV Trwam News/ radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ