Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą decyzję Trybunału Konstytucyjnego

Europarlamentarzyści przyjęli rezolucję, która potępia wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 22 października odnośnie decyzji TK w sprawie aborcji. Pomysłodawcą inicjatywy są grupy zrzeszające Socjalistów i Demokratów w PE. Natomiast sprawozdawcą jest lider Wiosny Robert Biedroń.

Za rezolucją głosowało 455 członków PE, przeciw było 145 europosłów, a wstrzymało się 75. Parlament „zdecydowanie potępił” decyzję polskiego TK, twierdząc, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.

„Ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji” – napisano w dokumencie.

W rezolucji zapisano również, że:
„nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP”.

ŹRÓDŁO: WIADOMOSCI.ONET.PL/  telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ