Gang polsko-egipski rozbity. Sprzedawali narkotyki w Małopolsce

fot. Policja Wałbrzych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspierani przez kontrterrorystów rozbili polsko-egipski gang zajmujący się handlem narkotykami. W związku ze sprawą zatrzymano dziewięć osób. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymań doszło w lipcu 2020 roku, jednak z uwagi na dobro śledztwa, o sprawie poinformowano dopiero teraz.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP wspierani przez kontrterrorystów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa, Kielc, Lublina i Rzeszowa zatrzymali ośmiu podejrzanych. Dziewiątą osobę – Egipcjanina za którym wydano europejski nakaz aresztowania, zatrzymano niedawno w Wielkiej Brytanii.

1234_670

Zabezpieczono narkotyki i broń palną

Trzon rozbitej grupy przestępczej stanowili obywatele Egiptu, legalnie przebywający na terenie Polski, którzy współpracowali z mieszkańcami Krakowa i Podhala. Terenem ich działania było województwo małopolskie.

Podczas akcji policji zabezpieczono 2,5 kg narkotyków syntetycznych, w tym mefedronu i 4-CMC, blisko 10 kilogramów marihuany i ponad 3 kilogramy haszyszu. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to około 400 tysięcy złotych. Zabezpieczono też mienie podejrzanych o wartości ponad 590 tysięcy złotych. W mieszkaniu jednego z zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono broń palną.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia szeregu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednemu z podejrzanych przedstawiono ponadto zarzuty o charakterze korupcyjnym związane z umożliwieniem przeprowadzenia przeglądu rejestracyjnego pojazdu bez jego faktycznego badania.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury wobec sześciu zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych osób stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zatrzymany w Edynburgu Egipcjanin oczekuje na deportację do Polski.

123_670_05

Źródło: cbsp.policja.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ