Ciemno będzie we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu. Samorządy przeciwne zmniejszeniu podatków?

Związek Miast Polskich apeluje do prezydenta Andrzej Dudy o zawetowanie ustawy o podatku zryczałtowanym, bo Sejm odrzucił senacką poprawkę o rekompensacie dla samorządów.

Oznacza to mniejszy dochód z podatków PIT i CIT, w związku z tym Andrzej Porawski dyrektor Biura Związku Miast Polskich wysłał dzisiaj do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją, w trybie art. 191, w związku z art. 188. Związkowcy ZMP podkreślają, że PIT z budżetu państwa należy się mieszkańcom, inaczej „pozostaje nam tylko ciemność’’. Pierwsze ostrzeżenie ma być już we wtorek, gdy część włodarzy wyłączy w swoich gminach światło.

Będzie to wyraz samorządowego sprzeciwu wobec obecnej polityki finansowej rządu, mówią w ZMP

Polscy samorządowcy z całą mocą stwierdzają, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Ciemno będzie we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu. Związkowcy tłumaczą, że rząd sięga do kieszeni mieszkańców wsi i miast, a prezydenci i burmistrzowie nie chcą być ostatnimi, którzy gaszą światło!.

We Wrocławiu ciemno będzie na razie tylko na Placu Wolności. To pierwsze ostrzeżenie ZMP. Prezydent Jacek Sutryk w ten sposób dołącza do grona samorządowców, którzy chcą sprawiedliwych udziałów w dzieleniu podatków PIT i CIT, nadto zwraca uwagę na sposób prowadzenia przez rząd negocjacji w UE.

To dzięki niej dostaliśmy miliardy złotych, które pozwoliły nam zmienić oblicze polskich miast. W przypadku Wrocławia to jest 2,5 mld zł, które dostaliśmy na inwestycje od kiedy Polska weszła do UE.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ