Jak zmniejszyć wydatki Miasta? Zmiany do budżetu radnego Grzechnika

Radny Robert Grzechnik proponuje poprawki do przyszłorocznego budżetu Wrocławia. To 11 kontrpropozycji, które już zostały przedłożone na ręce przewodniczącego RM Jarosława Charłampowicza. Drugie czytanie budżetu odbędzie się 17 grudnia.

W 2021 roku dochody według prognoz skarbnika miasta mają wynieść ponad 5,4 mld. zł, wydatki około 5,9 mld. zł, natomiast deficyt znacznie przekroczy 500 mln zł., i nie możemy planować inaczej, przekonywał radnych zarządzający wspólnym mieszkiem Marcin Urban. Zapewniał również, że wszystkie rozpoczęte inwestycje mają być kontynuowane, w tym budowa trasy tramwajowej na Popowice oraz Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, Osi Zachodniej czy też budowa Alei Wielkiej Wyspy.

Summa summarum wydatki na inwestycje to ponad 1 mld złotych, przy planowanym ponad półmiliardowym deficycie, to karkołomne założenia, stąd część radnych zmodyfikowała propozycję skarbnika Wrocławia i złożyła inne, bardziej realne oferty, bądź rzeczywiście usprawniające np. komunikację w newralgicznych miejscach miasta.

Rady Robert Grzechnik przedstawia swoją „jedenastkę” na 2021 rok to: estakady na ul. Grabiszyńskiej, Karkonoskiej, Poprzecznej, rondo turbinowe (wraz z łącznicami) na Oporowie, ale też likwidacja wysp na ul. Miłoszyckiej, czy przygotowanie wielowariantowej dokumentacji projektowej w celu przeprowadzenia trasy dla pojazdów komunikacji miejskiej na Jagodno. Jego zdaniem sprawny i bezkolizyjny ruch samochodowy na ul. Miłoszyckiej jest konieczny a nie wprowadzać ruch wahadłowy.

Większość z inwestycji, które wskazuję powinna już dawno zostać zrealizowana, zauważa Robert Grzechnik.

Suma kosztów z nimi związanych w 2021 wynosi 10,6 mln zł. Co stanowi 1 % z przewidzianych na przyszły rok wydatków inwestycyjnych, oraz 0,18% wszystkich wydatków budżetowych Wrocławia w 2021 roku.

Wnioskodawca 11 poprawek wie, że potrzeb jest więcej, ale nie od razu Rzym zbudowano!
Finansowanie poprawek moglibyśmy uzyskać zmniejszając wkład z budżetu Wrocławia do spółek miejskich. Tym samym motywując kadrę nimi zarządzającą, do oszczędności oraz szukania nowych źródeł dochodów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ