Po naradzie w PiS. Jest zgoda między Ziobrą a Morawieckim co do weta ws. budżetu

fot. youtube.com
Jak dojść do porozumienia z Brukselą w sprawie unijnego budżetu? Pracował nad tym rząd podczas narady kierownictwa Zjednoczonej Prawicy, w której uczestniczyli: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin, czyli liderzy ugrupowań koalicyjnych.

Kulisy narady opisuje „Super Express”. Na Nowogrodzkiej politycy mieli rozmawiać o zawetowaniu projektu unijnego budżetu wraz z funduszem odbudowy gospodarek UE. Przypomnijmy, że Polska i Węgry zgłosiły sprzeciw wobec tzw. mechanizmu warunkowości, czyli powiązaniem wypłaty środków unijnych z tzw. praworządnością w danym kraju członkowskim. Jak podaje dziennik, na tapecie znalazły się dwa scenariusze: radykalny kurs określony przez gazetę jako „weto albo śmierć”, na który wskazywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przy akceptacji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Premier Morawiecki optował raczej za złagodzeniem kursu i dojściem do porozumienia z Brukselą.

„Super Express” powołał się na relację senatora Stanisława Karczewskiego, który poinformował, że prezesowi PiS udało się doprowadzić do zgody między ministrem sprawiedliwości a szefem rządu.

– Absolutnie z naszej strony nie będzie zgody na powiązanie budżetu unijnego z tzw. praworządnością. I nie ma różnicy zdań między premierem Morawieckim, a ministrem Ziobrą w tej sprawie – wskazał były marszałek Senatu, który wyraził nadzieję na ustępstwa ze strony Berlina. Ustępstwo ze strony Polski znaczyłoby bowiem „utratę swojej suwerenności”.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ